MFDF Jihlava letos ukáže, „Jak Češi hajlovali“
26. 10. 2009 -, Econnect
MFDF Jihlava představí ve zvláštní sekci dokumentární tvorbu z temného období česko-slovenských dějin – Protektorátu Čechy a Morava, od jehož zřízení uplynulo letos sedmdesát let. Sekce, čítající na tři desítky filmů, je jednoznačně nejucelenějším přehledem různých podob únikových či přímo kolaborantských dokumentů té doby, jaký byl v České republice kdy realizován.Česká dokumentární tvorba z období Protektorátu je kapitolou filmových dějin, která je nejen diváky již dávno pozapomenuta, ale v mnoha případech i záměrně zapomínána samotnými tvůrci a historiky. Dramaturgie sekce však nesází na senzacechtivou notu či potenciální skandálnost. Cílem je představit publiku tehdejší dobu, viděnou objektivem dokumentární kamery, v co největší tematické i formální šíři a poskytnout těmto obrazům náležitý historický rámec a komentář. Sekce je rozčleněna do šesti, tematicky rozrůzněných bloků:
Blok DNY VŠEDNÍ A SVÁTEČNÍ představí protektorátní všednost např. reflexí péče o ženské tělo (oslavná Krása a síla těl Františka Rejlka, 1940), dovádění dětí ve školce (radostní Človíčkové v režii Karla Barocha, 1940), nebo – s postupující délkou války a tíhou jejích důsledků - výzvami k šetrnosti a sběru odpadků či kostí (hraný dokument Krysařův návrat zuřivého antisemity a odsouzeného kolaboranta Václava Binovce, 1944).
Blok USMĚVAVÁ PRÁCE se věnuje dělníkům a jejich postavení v Protektorátu. Průkopník českého dokumentu Jiří Lehovec natočil o dělnické práci snímek, který dal tomuto bloku název, v roce 1942. Uvedena bude i trojice snímků legendy české kinematografie Jiřího Krejčíka (Naši havíři, 1943, V hlubinách země, 1944, Zdař bůh, hoši!, 1944).
Program nazvaný KURATORIUM ilustruje snahu tehdejšího ministra školství a lidové osvěty o vybudování protektorátní organizace pro mladé „Kuratorium mládeže“, jejíž propagace se promítla do řady dokumentů a osvětových týdeníků (např. Nový život mládeže v režii Viktora Moravce). Uveden bude i hraný dokument o životě chovanců polepšovny Dům za městem Waltera Senta (1942), ve kterém se ve vedlejší roli objevil i později populární „strýček Jedlička“.
PROPAGANDA A TEROR představí čistě propagandistické snímky, nebo filmy reflektující výkon okupační moci. Uveden bude např. materiál o destrukci Lidic Lidice, česká ves, který pro dobový týdeník Aktualita natočil kameraman a filmový teoretik Jan Kučera s avantgardním tvůrcem Čeňkem Zahradníčkem. Nebo snímek Karla Pečeného a Kurta Gerrona Terezín o spokojeném životě v terezínském ghettu.
Pátý blok připomene tvorbu protektorátní centralizované filmové výrobny PRAGFILM. V její produkci natočil i Karel Plicka (autor oceňovaného filmu Zem spieva) snímek Chebsko značně poplatný bezstarostné a idylizující estetice společnosti. Uveden bude také film šéfa kulturního odboru Pragfilmu Kurta Rupliho Johann Gregor Mendel, oslavující nacistickou genetiku.
Šestý blok JIHLAVA POD HÁKOVÝM KŘÍŽEM vzniká ve spolupráci s Jiřím Vybíhalem, autorem stejnojmenné knihy, která den po dni rekonstruuje protektorátní život Jihlavy. Autor osobně okomentuje snímky nalezené v Národním filmovém archívu.