Britská národní loterie jako významný zdroj podpory projektů
13. 8. 2002 -, Econnect
Britská Národní loterie byla spuštěna v roce 1994 a jejím primárním cílem bylo získávání prostředků určených na realizaci vybraných projektů v neziskovém sektoru, tzv. "Good Causes". Z každé jedné libry utracené za tiket nebo los je určen přesný podíl 28 pencí, který je určen pro loterijní fond. Z tohoto fondu jsou následně udělovány granty, přičemž za sedm let svého působení rozdělil fond více než 12 bilionů liber.Granty jsou rozdělovány v šesti oblastech:
- sport
- umění a kultura
- kulturní a národní dědictví
- charita a sociální oblast
- zdraví, vzdělávání a životní prostředí.
Každá z oblastí má vlastní fond s regionální strukturou v podobě distributorů v jednotlivých regionech. Kromě výše zmíněných pěti oblastí funguje také ještě program s názvem "Avards for ALL", který je určen na podporu malých skupin a místních komunit. Rozděluje malé granty od 500 do 5 000 liber určené na podporu komunitních projektů.
Zajímavostí na celém projektu je systém rozdělování prostředků, kdy v každém regionu působí místní "distributor", který v rámci pravidel určených Ministerstvem kultury, médií a sportu rozděluje prostředky a vybírá projekty nezávisle. Národní loterijní komise pak pouze provádí dohled nad rozdělováním prostředků.
V rámci projektu pak funguje centrální webová stránka Loterijního fondu s možností vyhledávání v databázi udělených grantů nebo například informační telefonní linka. Každá ze šesti oblastí pak má vlastní internetovou stránku s podrobnými informacemi.
Tento systém, kdy rozdělování prostředků je velmi průhledné a je předem známý podíl prostředků určených do fondu by se mohl stát vzorem pro fungování státem zřizovaných loterijních systémů jakým je například česká Sazka.