Ženy v klobouku proti rakovině prsu
11. 1. 2008 - Andrea Cerqueirová, GITA
Prostřednictvím žen v klobouku, jako symbolu, pod nějž lze zakrýt ztrátu vlasů při rakovině prsu a léčbě chemoterapií, chce občanské sdružení Mamma Help veřejnosti představit celoroční kampaň Umíme žít naplno! Na čtvrteční tiskové konferenci, konané v Praze, to uvedla ředitelka sítě Mamma Help center Jana Drexlerová. Ženy, které prošly léčbou nádorového onemocnění prsu, tak podle ní chtějí upozornit na možnosti a úspěšnost současných metod léčení rakoviny prsu a zdůraznit roli, jakou hraje psychický stav pacientky a její aktivní přístup k boji s nemocí.„Klobouk umožní změnit image a zajistit případnou anonymitou, stejně jako zvýšit ženské sebevědomí při návratu do normálního života. Mammahelpky v klobouku bude proto možné potkávat při nejrůznějších příležitostech po celý letošní rok,“ uvedla Jana Drexlerová.
„Ani po prodělané operaci a případné ztrátě prsu není nutné rezignovat a uzavřít se před světem. Ženy, kterým se podaří nabýt zpět své ženské sebevědomí, radovat se ze života a nestresovat se kvůli svému handicapu, získají obvykle také větší šanci na celkové uzdravení. Chceme tuto zkušenost předat těm, které se s nemocí a jejími následky budou potýkat. Povzbudit je tak k odvaze a rozhodnutí žít ‚jako před tím‘, tedy naplno,“ dodal předseda sdružení Mamma Help Václav Pecha.
„Klobouky jsou výborný nápad,“ reagovala pro gitU padesátiletá paní Eva z Prahy, která léčbu rakoviny prsu úspěšně absolvovala. „Osobně jsem se za klobouk neschovávala. O rakovině jsem hovořila otevřeně, za holou hlavu se nestyděla. Ale záleží na přístupu každé ženy – každopádně je to varianta,“ řekla gitĚ zase šestatřicetiletá paní Alžběta.
V České republice onemocní nádorovým onemocněním prsu ročně téměř šest tisíc žen. V současné době žije v Česku kolem šestačtyřiceti tisíc žen, které touto zkušeností prošly. Tato nemoc v průběhu života potká každou osmou až dvanáctou ženu. V České republice na následky rakovinu prsu umírá každých pět hodin jedna žena. Pravidelné mamografické vyšetřování žen od určitého věku snižuje úmrtnost až o čtyřicet procent – včas odhalený nádor je skvěle léčitelný.
Mamma Help je největší pacientská organizace, která se v Česku o tyto ženy stará. Od roku 1999 poskytuje ve svých centrech bezplatné individuální poradenství, bezpečné zázemí a podporu jak nemocným, tak rodinám pacientek. Pracují tam vyléčené pacientky. Podle slov Drexlerové centra každoročně zaznamenávají více než čtyři tisíce kontaktů. Jak gitĚ sdělila, současně s letošní kampaní Umíme žít naplno! bude spuštěna také sbírka, jejíž výtěžek bude použit na provoz sítě Mamma Help center v Praze, Brně, Hradci Králové, Plzni, Přerově a Zlíně. Součástí sbírky je také zasílání dárcovských SMS ve tvaru DMS MAMMAHELP na číslo 87777. Odesílatel DMS tak podpoří Mamma help částkou sedmadvacet korun. Hlavním partnerem kampaně je farmaceutická firma Roche.