Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Lekce pro české zemědělství: Maďarsko řeklo „Ne!“ modifikované kukuřici

20. 1. 2005 - Zbyněk Havránek, Greenpeace

Ekologická organizace Greenpeace ČR dnes uvítala rozhodnutí maďarské vlády o vydání zákazu na pěstování a dovoz geneticky modifikované (GM) kukuřice. Současně upozornila na kritický stav v České republice, kde se povolení pro pěstování této plodiny uskutečňuje bez zveřejnění závazných pravidel. Případné pěstování GM plodin na českých a moravských polích vystaví podle Greenpeace okolní ekosystémy vážnému ohrožení a může napáchat nevratné škody.

Maďarská vláda rozhodla 19. ledna 2005 o vydání zákazu na pěstování a dovoz geneticky modifikovaného osiva kukuřice MON810 firmy Monsanto, kterou Evropská komise zapsala do Evropského katalogu osiv loni v září. Maďarsko přistoupilo k zákazu této plodiny na svém území po tlaku místních pěstitelů a kampani organizace Greenpeace.

„Jedná se o rozhodnutí zásadního významu pro Maďarsko a o velký příklad pro ostatní evropské země včetně České republiky. Situace u nás je bohužel opačná a kritická. Komerční pěstování kukuřice MON810 je povoleno od letošního roku. Neexistují zde ale žádná zveřejněná závazná pravidla pro koexistenci tří typů zemědělství - GMO, konvenčního a ekologického,“ uvedla koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová.

Greenpeace CR proto vyzývá k vyhlášení národního zákazu pěstování GM kukuřice v ČR přinejmenším do té doby, než bude přijat zákon o koexistenci, t.j. závazná pravidla pro koexistenci se stanovením odpovědnosti za případné škody způsobené pěstováním GM plodin.

„ Doufáme však, že česká vláda za této situace zcela přehodnotí svůj postoj a odvolá již vydané povolení k pěstování této odrůdy GM kukuřice na našem území. Když mohla národní zákaz vyhlásit taková zemědělská velmoc, jakou je Maďarsko, můžeme tak učinit také. Maďarsko chce logicky těžit z obchodní výhody garance nabídky nemodifikované produkce a zamezit ekonomickým škodám z kontaminace,“ uvedla Klimovičová.

Zákaz pěstování GM plodin je jediná cesta, jak ochránit pěstitele před ekonomickými ztrátami způsobenými genetickou kontaminací a jak zároveň zabránit ohrožení biodiverzity. Národní zákaz aplikovaly také sousední Rakousko a Německo, dále Francie, Lucembursko a Řecko.


Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/gmo/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

25. 1. 2005
25. 1. 2005

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz