Vyzýváme primátora Béma ke schválení protikorupční strategie
25. 11. 2009 -, Econnect
Návrh Protikorupční strategie hl. m. Prahy je nyní připraven k projednání a schválení radou města. Nevládní neziskové organizace Oživení a Otevřená společnost, které mají své zástupce v tzv. protikorupční komisi rady a na tvorbě protikorupční strategie se tudíž podílely, vyzvaly dnes otevřeným dopisem primátora Béma, aby zajistil její bezodkladné schválení.Návrh protikorupční strategie byl dokončen již na jaře 2009 a od té doby probíhalo téměř nekonečné vypořádávání připomínek v rámci magistrátu. Poslední "překážku" ve schvalovacím procesu překonala strategie počátkem listopadu, kdy s ní vyslovil souhlas
kontrolní výbor zastupitelstva a doporučil její schválení radě města. Byly tak splněny všechny podmínky, které rada pro schválení strategie stanovila při jejím projednávání v červnu.
"Neexistuje již žádný objektivní důvod, který by bránil okamžitému schválení pražské protikorupční strategie. Všichni radní, zastupitelé i úředníci měli možnost vznést k návrhu protikorupční strategie své připomínky. Mnozí tak i učinili, proto se příprava strategie protáhla. Pokud bude rada nyní se schválením ještě otálet, bude to projev její nechuti upřímně bojovat s korupcí," říká Tomáš Kramár z Oživení, člen Komise RHMP pro transparentní veřejnou správu.
"Protikorupční strategie je propracovaná a splňuje základní požadavek: nejde o huráakci, ale o systém, který může zasáhnout chobotnici na mnoha místech zároveň," říká Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, o.p.s., také člen Komise RHMP pro transparentní veřejnou správu.
Navrženou strategii posuzovala také Transparency International ČR. "Strategie je poctivý a komplexní pokus zalepit hlavní díry v činnosti radnice, kudy utíkají veřejné peníze. Magistrát nemůže dále strkat hlavu do písku a odkládat její přijetí," říká David Ondráčka,
ředitel TIC. Jedním z pilířů protikorupční strategie je mapa korupčních rizik, kterou zpracovala nezávislá auditorská společnost Ernst & Young. Mapa rizik upozornila na nedostatky zejména v oblastech uzavírání smluv, nakládání s nemovitým majetkem a zadávání veřejných zakázek. Protikorupční strategie si proto klade za cíl situaci v těchto oblastech zlepšit, ale obsahuje také další důležitá opatření, jako například zavedení a zveřejňování jmenovité evidence hlasování rady města.
"Jedná se o první takto kvalitně a komplexně zpracovanou protikorupční strategii v České republice. Pokud bude schválena rychle a začne se okamžitě i s její realizací, může si Praha napravit svou pošramocenou pověst," dodává Tomáš Kramár.