Orion nabízí sociální služby a odbornou pomoc
2. 8. 2007 -, Econnect / YMCA
-foto-
"Nízkoprahový klub mohou navštěvovat jedničkáři z gymnázia nebo skejťáci, vyznavači alternativního způsobu života až po „průšviháře“, po celý týden od pondělí do pátku od 15 do 19 hodin a trávit zde volný čas smysluplnými aktivitami jako jsou stolní fotbal, stolní a deskové hry, žonglování, počítač s připojením na Internet, taneční a hudební aktivity od breakdance, beatbox až po hraní na klávesy a možnost založení kapely," vysvětluje vedoucí klubu Orion Jan Bartoníček.
V klubu Orion pracuje několik dobrovolníků - jsou to především mladí lidé, kteří se přijeli z Evropy na zkušenou na dobu dvanácti měsíců, a studenti sociální práce z ústecké univerzity. Od září tu bude pomáhat Andrea - dobrovolníce z Německa, a tak vystřídá Francouzku a Němku, které zde končí začátkem srpna. Hlavními úkoly dobrovolníků je pomáhat při provozu klubu a účastnit se volnočasových aktivit s klienty.
"Věříme, že tento klub budou navštěvovat především ti, kteří si neví rady se svými osobními problémy v chování, učení, dospívání nebo jsou šikanováni a fyzicky napadáni svými vrstevníky. Všem těmto dětem chceme nabízet pomocnou ruku a odbornou radu, ale je velmi důležité, aby o tuto pomoc nejprve požádali oni sami," doplňuje manažer Multikulturního centra YMCA Pavel Hušek.
Proč nízkoprahové kluby?
Klub Orion je pokračováním nízkoprahového klubu Freestyl, který provozovala ústecká YMCA v přízemních prostorách Dominikánského kláštera od roku 2003. Nový klub je v trojnásobně větších prostorách a nově nabízí poradenství, informační servis a další podpůrné služby pro děti a mládež od třinácti do osmnácti let. Otevřeno je od pondělí do pátku kromě středy od 15 do 19 hodin; ve středu jsou pouze kontaktní hodiny pro osobní setkání s pracovníky klubu. Klub se nachází v Krásném Březně v Drážďanské ulici 106 asi sto metrů ve směru jízdy MHD od zastávky Pivovar.
Nízkoprahové kluby jsou nízkoprahová zařízení určená dětem a mládeži, které tráví svůj volný čas touláním na ulici, v partě či jinak neorganizovaně. Jsou volnočasovou alternativou k různým zájmovým útvarům, kroužkům a jiným organizovaným aktivitám, navíc ale poskytují poradenství a sociální servis. Přístup do nízkoprahových klubů není omezen financemi, zájmem ani časem příchodu či odchodu, návštěvníci mají svobodu volby, a to jak při pohybu v prostoru klubu, tak v chování i ve volbě vykonávaných činností.
Nízkoprahové kluby mladým nabízejí mnoho programů a vybavení: poslech muziky (každý si může donést svoji) a promítání filmů na přání, stolní fotbal, stolní tenis, kulečník, air hockey, lezeckou stěnu či půjčovnu sportovního vybavení na ven, zkušebnu s hudebními nástroji pro mladé začínající kapely, výtvarnou dílnu s hrnčířským kruhem a podobně.
Zásadní význam klubů je v jejich poradenské a preventivní činnosti - umožňují dětem a mládeži si popovídat nebo se svěřit se svými problémy, které mohou za pomoci pracovníků vyřešit. Nízkoprahové kluby vytvářejí pro děti chráněný prostor, v němž dospívající najde svoje místo, což je přesně to, co v mnohdy nebezpečných velkoměstech a na anonymních sídlištích chybí. Mládež je během pobytu v klubech zároveň chráněna a současně pod "dozorem" zkušených a pro tento účel školených pracovníků. V každém klubu rovněž platí přesná pravidla, která mimo jiné zakazují užívání alkoholických nápojů, drog, násilí či šikanu.