Největší světové toky jsou ohroženy přehradami
22. 6. 2004 -, BBC
Odborníci varují, že výstavba přehrad ohrožuje řadu největších světových řek. Světový fond pro ochranu přírody zveřejnil ve svém sídle ve Švýcarsku zprávu nazvanou "Řeky v ohrožení". Organizace upozorňuje, že polovina největších světových řek je rozdělena umělými nádržemi, což vede k poškození životního prostředí a přemisťování desítek miliónů lidí.
Podle dokumentu zastiňují výhody přehrad, jako je získávání elektřiny z vodních zdrojů, negativní vlivy - například nehospodárné zavlažování a poškození přirozeného prostředí.
Plány na výstavbu přehrad, popřípadě už běžící konstrukcí, je podle zprávy ohroženo 21 nejdůležitějších světových toků - mezi nimi čínská Jang-c´-ťiang, jihoamerická La Plata nebo blízkovýchodní řeky Eufrat a Tigris. Více než 60 procent z 227 největších řek už bylo na mnoha místech poškozeno, což vedlo ke zničení mokřadů a poklesu počtu zvířat žijících ve volné přírodě - například sladkovodních delfínů, ryb a ptáků.
Podle Světového fondu pro ochranu přírody vlády mnoha států nebyly schopné zabezpečit, aby přehrady byly budovány a provozovány účelně podle mezinárodních předpisů ustavených Světovou komisí pro přehrady. O většinu vody zadrženou v umělých nádržích navíc státy přijdou vinou špatného zavlažovacího systému.
Každoročně je vyplýtváno ohromující množství vody - až 1 500 triliónů litrů, což je desetinásobek roční spotřeby vody celého afrického kontinentu. Světový fond pro ochranu přírody proto vyzývá vlády, aby zajistily stavbu dalších projektů podle mezinárodně schválených standardů, tak aby přehrady přinášely ekonomický zisk, aniž by ničily životní prostředí a ohrožovaly populaci.