Letošní vánoční stromek může příští rok růst v lese
12. 12. 2005 -, Econnect
Pořídit si stromek umělý, anebo přinesený z lesa? Anebo raději vůbec žádný? Před Vánocemi se můžou objevit pochyby, zda tradice vánočního stromku, ať už přírodního nebo umělého, neubližuje přírodě. Už poněkolikáté ale ochránci přírody nabízejí alternativu: živý stromek v květináči, který na jaře může být vysazen do lesa a tam vyrůst."Ročně se v České republice prodá přes milion vánočních stromků, které se po svátcích stávají odpadem u popelnic. Kdyby se jen jedno procento z nich stalo sazenicemi, znamenalo by to vysazení kolem deseti tisíc vánočních stromků ročně," říká Miroslav Kutal z Hnutí Duha. To letos v Olomouci nabízí vánoční jedličky: za benefičních sto korun, které později pomůžou v ochraně přírody, je možné si v Duze koupit třicet až padesát centimetrů velký stromek.
Podobnou možnost mají lidé v Brně. Pětileté jedličky ochránci přírody nabízejí hned na několika místech – v Ekologické poradně Veronica, na pracovištích Lipky na Rozmarýnové a také v nedalekých Soběšicích, v sídle YMCA na Kounicově a informačním centru na Vaňkovce, zároveň i v Rezekvítku na Kamenné. K odrostku jedle dostanou kupující i letáček s návodem, jak se o stromek postarat tak, aby mohl být na jaře vrácen do přírody. "Nechceme, aby vánoční stromky byly vnímány jako řezané květiny, které se po použití zahodí. Chceme, aby se změnil konzumní vztah k symbolu Vánoc," uvádějí organizátoři prodeje netradičních vánočních stromků.
Stromky z Olomouce i z Brna budou na jaře lidé moci společně slavnostně vysázet. Jak se ale o jedličku postarat, aby do jara vydržela? "Především - stromek v květináči je živá bytost, o kterou je třeba se starat. Je hostem ve Vašem pokoji a nebude se tam cítit příliš dobře. Den strávený zejména v přetopeném bytě je pro stromek tím, čím pro Vás noc strávená v lese bez spacáku," uvádí se v informačním letáčku ochránců přírody. Stromek by proto před svátky měl zůstat na dvorku či na balkóně. Přechod do tepla bytu by měl být postupný a pak by stromečku neměla chybět vláha. Na Štědrý den je lepší zříci se svíček nebo prskavek připevněných přímo na větve stromku – a aby se jedlička "neprobudila", neměla by v bytě zůstat více než pár dní. Později, jen jak to počasí dovolí, může být stromek vysazen třeba na zahradě, třeba i s květináčem, aby posloužil i další vánoce.
Využití živých stromků místo řezaných nebo umělých znamená nejen menší škodu pro přírodu – výsadba jedliček lesům naopak pomůže. "Koupí řezaného smrčku nebo borovičky podporujeme plantáže nepůvodních dřevin v oblastech, kde by mohl jinak mohl růst plnohodnotný les," vysvětluje Hnutí Duha. To také upozorňuje, že smrk zaujímá více než polovinu všech našich lesů, přestože dřív rostl jen v našich nevyšších horách - naproti tomu jedle byla v minulosti v našich lesích nejčastějším jehličnanem, ale doplatila na změny, které v přírodě způsobil člověk. V lesích vytvářel holoseče, na kterých jedle usychala, znečišťoval ovzduší, na které je jedle zvlášť citlivá a v neposlední řadě narušil přírodní rovnováhu tím, že začal udržovat neúnosně vysoké stavy srnců a jelenů, takže zvířata malé jedličky neustále spásají. Výsadba jedliček tak může zlepšit druhovou skladbu lesů.