Ve Vlašimi proběhlo druhé Mezinárodní setkání Studenti pro venkov
30. 10. 2006 -, Podblanickem / Econnect
Přes sto studentů a mladých lidí z Evropy přijelo na druhý ročník setkání s mezinárodní účastí ve Vlašimi. Na akci, která skončila minulý víkend, dorazili jak studenti z Čech, tak zástupci partnerských zemí – studenti univerzity v Katowicích z Polska, členové občanského sdružení Landschapsbeheer Nederland z Nizozemí, zástupci Vidieckého parlamentu Trenčianského kraja ze Slovenka a studenti ze střední školy Äetsa z Finska. Cílem setkání bylo umožnit mladým lidem představit projekty, kterými přispěli ke zkvalitnění života v jejich lokalitě, diskutovat problematiku mladých lidí a života na venkově v jednotlivých zemích, navázat kontakty a položit základy partnerské spolupráci zúčastněných organizací.Program, který připravilo občanské sdružení Podblanickem spolu s Mikroregionem Podblanicko a Městem Vlašim začal ve středu odpoledne. Během neformální hry nazvané "Cesta Evropou" měli mladí lidé možnost navzájem se poznat, procvičit si angličtinu a seznámit se s tradicemi a zvyky jednotlivých zemí.
"Odpolední program vznikl ve spolupráci se zástupci partnerských organizací a je nutno dodat, že všichni připravili svou část opravdu zodpovědně, takže každá zastávka na "Cestě Evropou" byla pro studenty krátkým výletem do partnerské země," upřesňuje Alena Sanders, organizátorka setkání a členka občanského sdružení Podblanickem. V rámci hry studenti odpovídali také na otázky spojené s historií města Vlašimi. Večer se v hlavním sále KD Blaník promítal film Želary. První den akce splnil svůj účel, účastníci se mezi sebou seznámili a podařilo se vytvořit přátelskou atmosféru, která vydržela po celou dobu setkání.
Na nádraží vznikla unikátní galerie
Druhý den setkání zahájil slavnostním uvítáním účastníků starosta Vlašimi Luděk Jeništa. S organizací a oficiálním programem akce seznámila přítomné Alena Sanders, která měla letošní ročník na starosti. Hned poté se rozjel dopolední blok příspěvků. Mezi nejzajímavější patřil projekt nazvaný "Pojďme vyzdobit nádraží", který představil Jan Kořista, student FF UK v Praze a zároveň projektový asistent. Do akce se podařilo zapojit přes 1000 lidí všech věkových kategorií z Lysé nad Labem. Společně vyzdobili malbami prostory nádraží v Lysé a vytvořili tak unikátní galerii, která těší všechny kolemjdoucí.
Rakouský účastník Philipp Päcklar, student ekonomie na Univerzitě ve Vídni, představil projekt, jehož cílem bylo poskytnout začínajícím podnikatelům ve vesnici Raab, která má 2500 obyvatel, prostory pro podnikání. Projekt, jehož název lze přeložit jako "Podnikatelský inkubátor", zaujal hlavně účastníky ze Slovenska, protože i oni mají zkušenost s podobnou aktivitou. Zaujal rovněž projekt "Mladé nápady pro Český Západ" Jana Floriana z místní akční skupiny Český Západ a projekt studentky Magdaleny Pazderové "Vraťme stromy krajině". Během dopoledne představili své školní aktivity studenti z Finska a Slovenska. Před odchodem na oběd se každý z účastníků zapsal na jeden z šesti odpoledních workshopů, jejichž smyslem bylo diskutovat do hloubky dopolední témata v pracovních skupinách a dozvědět se, jak postupovat při realizaci podobného projektu. Nosné téma každé skupiny byla jedna z dopoledních prezentací, ale byl i prostor bavit se o dalších věcech spojených s rozvojem venkova. Večer pak všichni vyrazili na noční prohlídku hradu Český Šternberk.
Pátek: workshopy i zábava
Hlavním bodem pátečního dopoledního programu byla moderovaná diskuse s hejtmanem Středočeského kraje Petrem Bendlem. "Velmi nás potěšilo, že nám pan hejtman opět poskytl záštitu nad konáním akce a přijal nabídku osobně se zúčastnit. Během moderované diskuse měli mladí lidé prostor pro dotazy týkající se vývoje venkova a dozvěděli se i informace o nových programech pro nastávající plánovací období 2007-2013," říká Alena Sanders. Po skončení diskuse představila regionální konzultantka paní Renata Vondráková nové programy agentury Mládež, které jsou zaměřeny na podporu aktivit mladých lidí.
Účastníky bezesporu nejvíce zaujal plánovaný projekt nizozemské organizace Landschapsbeheer Nederland. Členové organizace zabývající se zachováním rázu holandské krajiny přijeli na setkání s cílem získat účastníky pro akci plánovanou na léto 2007. Nejen, že zájemců se přihlásilo víc, než čekali, ale podařilo se položit základ partnerství s Českým svazem ochránců přírody, jejichž zástupkyně, slečna Jana Zmeškalová se akce účastnila. Účastníci dalšího z workshopů pomohli navrhnout koncept webových stránek, které budou sloužit jako trvalý prostor pro výměnu zkušeností a informací mladým lidem a studentům se zájmem o rozvoj venkova. Po dvou pracovních dnech si všichni zasloužili trochu zábavy, takže páteční večer patřil místní skupině Unisono. Nutno dodat, že se všichni výborně bavili. "Je milé být u toho, když se sejde tolik mladých lidí se zájmem něco dělat pro to, aby místo kde žijí vypadalo lépe, aby se ostatní nenudili a chtěli se na rozvoji obce nebo města podílet. Myslím, že se nám podařilo inspirovat ty z účastníků, kteří nemají s podobnými aktivitami zkušenosti, aby se pustili do práce. Doufám, že za rok opět získáme podporu pro pořádání dalšího ročníku," uzavírá dojmy z akce Alena Sanders. Pro zájemce byl připraven sobotní výlet do regionu s návštěvou zámku Jemniště, obědem na farmě v Postupicích a prohlídkou zámeckého parku ve Vlašimi.