Odborníci představili možnosti protipovodňové ochrany Ploučnice
19. 3. 2004 - Jan Dostál, Arnika Děčín
V povodí Ploučnice by bylo vhodné chránit zástavbu technickými prostředky, a řeku ve volné krajině ponechat přirozenému vývoji a přírodními prostředky napomoci zadržování vody v povodí a v údolních nivách. Ve městech je pak možné rozvíjet estetické, ekologické, a rekreační funkce řeky. K tomuto závěru dospěl po týdenním pobytu tým odborníků z Velké Británie, Maďarska a České republiky. Svou závěrečnou zprávu představil dnes veřejnosti v České Lípě.Týdenní pobyt odborníků zorganizovali Nadace Partnerství a Arnika Děčín. Na přípravě programu a podkladů pro odborníky se podílely Povodí Ohře, krajské úřady libereckého a ústeckého kraje, Městský úřad Děčín, obecní úřad Stružnice a další instituce. „Cílem projektu bylo obohatit probíhající diskusi o protipovodňových opatřeních na Ploučnici nezávislým pohledem odborníků z jiných zemí a jiných povodí, a podpořit komunikaci a aktivní zapojení nejrůznějších zájmových skupin, především obcí, do přípravy těchto opatření,“ vysvětluje Tomáš Růžička z Nadace Partnerství.
„Ploučnice je jedna z nejlépe zachovalých řek v ČR, do které není nutné příliš zasahovat,“ říká jeden z odborníků, Václav Čermák z Unie pro řeku Moravu. „Naopak, i při technických úpravách nutných pro protipovodňovou ochranu v zastavěných územích lze mít na paměti i i rekreační, sportovní, estetické a ekologické funkce řeky.“
Na nutnost věnovat při plánování všech opatření velkou pozornost možnosti kontaminace sedimentů odpady z bývalé těžby uranu upozorňoval profesor Mark Macklin z Walesu. „Jakákoli rozhodnutí by měla být založena na důkladné znalosti historie vývoje říčního systému, režimu pohybu sedimentů, a jejich složení,“ podotýká.
Výstavbu poldrů v povodí Ploučnice kritizoval Ferenc Kis ze Světového fondu ochrany přírody (WWF) z Maďarska. „Poldry se neukazují jako vhodná opatření pro skutečně extrémní povodně,“ říká. „Zato jsou nákladné, a představují závažný zásah do krajiny i do splaveninového režimu řeky,“ dodává Kis.
Program týdenního pobytu:
Neděle 14. 3.
- odpoledne příjezd a ubytování v hotelu Česká Koruna
- seznámení s organizací Arnika a podkladovými materiály projektu
Pondělí 15. 3.
- 8:00 cesta autem podél toku Ploučnice do Stružnice
- 9:30 setkání se starosty obcí okolo České Lípy na Obecním úřadě ve Stružnici (Ing. Jan Mečíř - starosta Stružnice + starostové obcí na Ploučnici v okolí České Lípy)
- po skončení a obědě (Stružnice) nejpozději ve 13:30 terénní průzkum toku Ploučnice v oblasti Ralska s pracovníkem Povodí Ohře, s. p., setkání se zástupci společnosti DIAMO, s.p.
Úterý 16. 3.
- 8:30 odjezd do Chomutova od hotelu
- 10:30 setkání s pracovníky Povodí Ohře, s. p. v Chomutově (Ing. Zdeněk Círus – ředitel závodu Terezín, Ing. Václav Svejkovský – vedoucí odboru vodohospodářského rozvoje)
- 12:30 oběd
- 15:00 jednání se zástupci Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem (Mgr. Jan Koch Odbor životního prostředí a zemědělství – vodní hospodářství)
- 18:00 prohlídka Děčínského zámku
Středa 17. 3.
- 8:30 odjezd do Liberce
- 10:00 jednání se zástupci Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci (Drahomíra Traplová Odbor životního prostředí a zemědělství – voda, území ve správě Povodí Ohře s. p.)
- 12:30 oběd
- 16:00 setkání s pracovníky SCHKO České středohoří (Ing. Vladimír Němec) - Litoměřice
- večer diskuse o závěrečné zprávě - struktura
Čtvrtek 18. 3.
- 8:00 plavba na Ploučnici v úseku Česká lípa - Stružnice
- 12:30 oběd
- setkání s vedoucím ČRS SÚS
- příprava závěrečné zprávy
Pátek 19. 3.
- 10:00 prezentace výsledků práce expertní skupiny v zasedací místnosti Městského úřadu v Česká lípě
- 13:00 oběd
- odjezd
Složení expertní skupiny:
Vlastimil Karlík Arnika Chlumova 17, 130 00, Praha 3 priroda@arnika.org +42-737-551108 (mobile)
Václav Čermák Unie pro řeku MoravuUnion for the Morava River Veslařská 254, 637 00 Brno vac.cermak@volny.cz543236220
Ferenc Kis WWF Maďarsko Mester utca 8, Budapest, HUNGARY ferenc.kis@wwf.hu +36-303-507906 (mobile)
Mark Macklin Institute of Geography and Earth Sciences, University of Wales Aberystwyth UK mvm@aber.ac.uk
Tomáš Růžička Nadace PartnerstvíCzech Environmental Partnership Foundation Panská 7, 602 00 Brno tomas.ruzicka@ecn.czFax:+420-542 422 777, Tel.:+420-542 422 771