Pátek bude patřit protestům proti devastaci unikátního pralesa v Polsku
2. 3. 2006 -, Econnect / Greenpeace
Londýn, Dublin, Briest, Praha, Bratislava, Helsinky, Bukurešť, Lipsko, Vídeň, Kolombo, Pretoria, Kampala, Sydney, Melbourne, Canberra, Soul, Toronto, Tokio, Kijev, New York, San Francisco, Záhřeb: ve všech těchto městech se zítra před polskými ambasádami uskuteční protest proti devastaci Bialowiežského pralesa. Bialowiežský prales v Polsku, poslední domov evropského zubra, je vážně ohrožen bezohlednou těžbou dřeva, stavbou nových silnic a dalším urbanistickým rozvojem.Evropský unikát
Bialowiežský prales je posledním dochovaným zbytkem původního nížinného pralesa v Evropě. Poskytuje představu, jak takové lesy dříve vypadaly. Svou biologickou hodnotou je zcela srovnatelný i s tropickými deštnými pralesy. Jeho stáří se odhaduje na 8 000 let. Rozkládá se na hranici Polska a Běloruska a zabírá celkovou plochu asi 150 000 hektarů (v polské části 62 500, v Bělorusku 87 500 hektarů). Podařilo se mu přežít mnohá století v dobrém stavu.
V pralese se nacházejí různé lesní typy s vysokou mírou diverzity, závislé svým charakterem na půdních podmínkách. Značná část pralesních porostů je každoročně zaplavována vodou. Prales se vyznačuje obzvláště velkým bohatstvím rostlinných i živočišných druhů. Do konce roku 2001 zde bylo zaznamenáno 11 564 živočišných druhů. Na seznamu savců pak najdeme například vlka nebo rysa. Prales je jedním z posledních míst, kde ještě žije zubr evropský. Zdejší ptačí společenstvo je charakteristické vzácnými druhy datlovitých ptáků, sov a v dutinách hnízdících zpěvných ptáků, kteří jsou závislí na starých stojících mrtvých stromech.
Ochrana Bialowiežského pralesa se datuje už od 16. století. V roce 1921 zde byla vyhlášena rezervace, která se potom stala Bialowiežským národním parkem. Národní park je od roku 1977 uveden na seznamu Světových biosférických rezervací. O dva roky později se dostal i na seznam Světového dědictví UNESCO.
Těžba ohrožuje přežití pralesa
V roce 1996 se plocha národního parku na polském území zdvojnásobila na současnou rozlohu 10 500 ha. To však představuje pouhých 18% celkové rozlohy pralesa na území Polska. Zbývajících 82% je stále ohroženo, zejména těžbou dřeva. Z výzkumů jasně vyplývá, že například odstraňování starých stojících stromů způsobuje výrazný úbytek druhů, které jsou na nich životně závislé. Současný národní park je tak malý, že nedokáže zabezpečit přežití pralesa, zejména populací živočišných druhů, které mají větší prostorové nároky.
Prales je postupně přeměňován v komerčně využívaný les, každým rokem padají za oběť těžbě další a další plochy. Od roku 2001 dosahuje těžba výše 250 000 metrů krychlových ročně - to odpovídá přibližně 2 800 plně naloženým kamionům dřeva. Budují se nové silnice, hotely, postupuje urbanizace území, takže se lesní celek rozpadá na malé části. Jedním příkladem je hraniční přechod do Běloruska a s tím související zbudování terminálu uprostřed pralesa a asfaltování silnic.
"Je nezbytné zastavit těžbu dosud nedotčených ploch pralesa. Vhodným nástrojem, jak tohoto cíle dosáhnout, je rozšíření národního parku a revize plánu péče o Bialowiežský prales," vyzývají ochránci přírody. S protestem proti devastaci pralesa se lidé mohou obrátit na polského prezidenta Lecha Kaczyńského – na adrese Prezydent RP, Lech Kaczyński, ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa, Poland, popřípadě telefonicky na čísle (+48) 22695-29-00, e-mailem s adresou listy@prezydent.pl nebo prostřednictvím webového formuláře na stránkách Greenpeace. Zavolat je možné také polskému velvyslanci Andrzeji Załuckému – na číslo 257 099 500. Zítřejší protestní shromáždění v Praze bude zahájeno v 9.40 u fontány při výstupu z metra Malostranská, k ambasádě protestující zamíří pět minut před desátou.