Bohaté země rozhodnou o dluzích států po tsunami
12. 1. 2005 -, BBC
V Paříži se scházejí zástupci devatenácti nejbohatších zemí světa, aby rozhodli, zda zemím zasaženým tsunami v Indickém oceánu zmrazí dluhy. Tyto státy by měly letos splatit zhruba pět miliard dolarů, většina z této částky připadá na Indonésii a Srí Lanku.
Dlužné částky by ale podle současných návrhů mohly být spíše využity na pomoc obětem katastrofy. Tento záměr podpořila skupina sedmi nejrozvinutějších zemí G7 a očekává se, že ho dnes posvětí i tzv. Pařížský klub.
Dárcovská konference
Už v úterý účastníci dárcovské konference v Ženevě přislíbili více než 70 procent z miliardy dolarů požadované na bezprostřední pomoc. OSN se ale obává, aby kvůli Asii nepřišly o peníze jiné části světa, které to potřebují.
Hlavní koordinátor humanitární pomoci Organizace spojených národů Jan Egeland řekl, že ho velice povzbuzuje postoj mezinárodního společenství k lidem z asijských zemí zasažených zemětřesením a tsunami. Egeland to uvedl na závěr mezinárodní dárcovské konference v Ženevě.
Velkorysé Japonsko
717 milionů dolarů je přesně 73% toho, co OSN chtěla jako první pomoc pro oběti tsunami. Nikdy dříve v dějinách OSN se nepodařilo po výzvě shromáždit tolik peněz a tak rychle. Nejvelkorysejší zemí na dárcovské konferenci bylo Japonsko, které oznámilo okamžitou pomoc ve výši 250 milionů dolarů.
Téměř všechny země podle vedení organizace přislíbily, že půjde o nové peníze, nikoliv o ty, které byly vyčleněny na jiné humanitární krize. "Byla by katastrofa, pokud by o peníze ve prospěch jihovýchodní Asie přišel např. súdánský Dárfúr," řekl Jan Egeland.
Povstalci nebrání pomoci
Vysoce postavený představitel OSN zodpovídající za humanitární pomoc Kevin Kennedy prohlásil, že napětí mezi vládami a separatistickými povstalci v některých částech Indonésie a Srí Lanky nepřerušilo mezinárodní dodávky pomoci obětem tsunami. Kevin Kennedy uvedl, že všichni lidé postižení přírodní katastrofou na Srí Lance i ve velké části Indonésie už dostali potravinovou pomoc.
Na severu a na východě Srí Lanky, kde povstalci z řad Tamilských tygrů bojují o nezávislost, podle zástupce OSN nedošlo k žádným bezpečnostním incidentům, ačkoliv OSN prý situaci pečlivě sleduje.