Končí projekt sdružení Pražské matky nazvaný Vím, co dýchám
24. 6. 2008 -, Econnect/Pražské matky
Žáci sedmé a osmé třídy ZŠ Sázavská dokončili praktickou část projektu Vím, co dýchám - měření koncentrace prachových částic v ovzduší v prostoru školy. Znečištění ovzduší drobnými částicemi prachu se v České republice stále zhoršuje. Hlavním zdrojem znečištění je stále narůstající automobilová doprava. Praha má v tomto ohledu smutné prvenství a vedle průmyslové Ostravy je nejprašnějším městem v zemi.Částice prachu jsou extrémně nebezpečné proto, že kvůli své nepatrné velikosti mohou pronikat do nejmenších cév v plicích a usazovat se v nich, čímž zvyšují nemocnost a úmrtnost na respirační onemocnění. Obsahují také směsi různých látek, z nichž některé mají rakovinotvorné účinky a vliv na dědičnost.
Proto si projekt Vím, co dýchám občanského sdružení Pražské matky ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Kolíně a s podporou Hlavního města Prahy klade za cíl teoretickou i praktickou formou seznamovat žáky základní školy s problematikou znečištěného ovzduší, a to především v souvislosti s dopravním chováním.
Žáci absolvovali vedle přednášek o dané problematice návštěvu ČHMÚ, kde se seznámili s reálným měřením, jeho výsledky a využitím, a měli také možnost prohlédnout si mobilní měřicí jednotku vybavenou automatickým monitorovacím systémem, která přijela k jejich škole.
Praktická část projektu spočívala v obsluze měřicího zařízení umístěného v prostoru školy. Žáci během čtyř dvoutýdenních měřicích kampaní denně vyměňovali prachové filtry a vedli záznamy o obsluze zařízení v provozním deníku. Výsledky měření jsou zpracovávány v laboratořích ZÚ.
Součástí projektu bude též prezentace výsledků měření samotnými dětmi a medializace problematiky na začátku nového školního roku. Pražské matky jsou přesvědčeny, že praktické zkušenosti i teoretické vědomosti dětí mohou v budoucnu způsobit v pražském ovzduší změnu k lepšímu. Sdružení proto nabídlo Magistrátu hlavního města Prahy rozšíření projektu na další školy.