Sedmá generace 4/2006: Rozvojová spolupráce po česku
31. 7. 2006 -, Sedmá generace
Téma letního čísla redakce věnovala rozvojové spolupráci jakožto jednomu z podstatných způsobů, jak dlouhodobě zmírňovat bídu nejchudších zemí světa. Základní kontext a dilemata rozvojové pomoci představí Pavel Nováček; oficiální rozvojovou pomoc České republiky pak kriticky nahlíží Petr Jelínek, zatímco jiný Petr Jelínek přibližuje sociální a ekologické rozpory rozvojového projektu na jemenské Sokotře. Roli nevládní organizací sdružených ve Fóru rozvojové spolupráce pak připomene Daniel Svoboda.O tom, že ryby mohou létat nad našimi hlavami a měnit se v Darwinovu noční můru, píše Jan Miessler, Vojtěch Kotecký k šupinatému tématu dodává, že i rybářské lodě — stejně jako čeští lesníci — rády používají metodu holoseče.
Karel Polanecký odhaluje, na čem stojí prosperita jaderného průmyslu, filozof a ekolog David Abram vyzývá k nutnosti probouzet naše smyslové vnímání světa a redaktor časopisu The Ecologist Jeremy Smith spolu s brněnským tmářem Janem Holanem upozorňují na světelné znečištění. Rozhovor SG tentokrát zapředla s lesníkem a ochranářem Antonínem Bučkem a s jednou z nejznámějších zdejších feministek Michaelou Marksovou-Tominovou.
Názvu Sedmá generace dostála návštěva Dagmar Smolíkové u zástupce sedmé generace hrnčířského rodu Volfů v Kolovči. V mediálním seriálu nám pak Aleš Mergental vysvětlí, že považovat přírodu na televizních obrazovkách za autentickou je totéž jako věřit v upřímnost ODS řešit po volbách ekologické problémy. A těžké, ale potřebné otázky „Proč je příroda krásná“ či „Proč je Evropa stará?“ nakonec pokusí zodpovědět Petr Švec, respektive Lubor Kysučan.
Další informace: www.sedmagenerace.cz