Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kraje jsou na tom s recyklací špatně

7.8.2002
PRAHA [Hnutí Duha]

Ovšem ty se spalovnami ještě hůř

Podobně ubohá jako celostátní výsledky je hrubá míra recyklace v jednotlivých českých a moravských krajích. Zvlášť špatně přitom dopadají regiony, ve kterých už v minulosti vyrostla spalovna odpadů. Ukázala to analýza oficiálních údajů, kterou provedlo Hnutí DUHA [1].

Dokonce i dva nejlepší kraje, Karlovarský a Středočeský, dosahují pouze asi dvacetiprocentní míry recyklace. V sousedním Rakousku a Německu přitom celostátní průměr činí 50 % [2].

Převážná většina krajů se ale pohybuje pod deseti procenty a skoro polovina - šest - recykluje dokonce méně než 5 % odpadků.

Velmi špatně přitom dopadají tři kraje, kde už nyní stojí spalovna odpadů. Jihomoravský a Liberecký (oba asi 3 %) se umístily mezi nejhoršími čtyřmi. Dokonce i Praha, kde pracuje malešická spalovna, znovu využije pouhých zhruba 7 % odpadků, tedy celostátní průměr – ačkoli ve velkých městech je recyklace snadnější.

Spalovny často brání recyklaci, protože provozovatelé – kvůli návratnosti investic do těchto mimořádně drahých projektů - vyžadují přísun velkého množství odpadků.

Ministerstvo životního prostředí má během příštích několika týdnů připravit takzvaný národní Plán odpadového hospodářství, který určí nakládání s odpady v příštích deseti letech. Ambrozkův úřad stojí před volbou, zda českým domům, bytům a kancelářím zajistí služby, které by úroveň recyklace zvýšily na evropskou úroveň, nebo se statisíce tun odpadu budou pálit v nových spalovnách celkem za 16 miliard korun.

Spalovny jsou nejen drahé, ale také plýtvají cennými surovinami, jako je papír, kovy, plasty nebo biologické odpady pro kompost. Recyklací a kompostováním lze snížit množství odpadků asi o 80 %.

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:

" Dvě a půl, tři, sedm procent, to není žádná recyklace, ale fiasko. V recyklaci pokulháváme daleko za dalšími evropskými zeměmi. Výsledky dokonce i nejlepších českých krajů jsou žalostné, těch ostatních ještě žalostnější. Spalovny, které kvůli pokrytí miliardových nákladů na výstavbu doslova vycucnou veškerý odpad ze širokého okolí, účinně brání zavádění recyklačních programů. Oficiální údaje to potvrzují. Dokonce i Praha, kde odpady pohlcuje malešická spalovna, dosahuje pouze celostátního průměru."

"Pálení odpadků je nejen drahé a toxické, ale především plýtvá kvalitními surovinami a brání rozvoji recyklace. Vláda by měla po vzoru evropských zemí do deseti let zajistit každému domu, bytu či kanceláři kvalitní recyklační služby - díky nim může třídění odpadků být stejně snadné jako sypání do popelnice. Utratit šestnáct miliard z kapes daňových poplatníků za stavbu nepopulárních, nepotřebných a nebezpečných spaloven není to správné první velké ekologické rozhodnutí, kterým by se Libor Ambrozek a Vladimír Špidla měli představit veřejnosti. Kvalitní recyklační služby pro českou veřejnost jsou levnější, šetrnější a čistější řešení rostoucích hromad odpadků než výstavba dalších megaspaloven."

K dispozici je:

- informační list o připravovaném národním odpadovém plánu a vládním dilematu mezi recyklací a pálením odpadů (ke stažení na www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/ pdf/plan_odpadoveho_hospodarstvi.pdf)

- informační list o nevýhodách skládek a spaloven odpadů (na www.hnutiduha.cz/ publikace/infolisty/pdf/skladky_a_spalovny.pdf


Práci Hnutí DUHA v oblasti odpadů umožňuje podpora Nadace OSF Praha a Nadace Partnerství.


Poznámky:

[1] Hnutí DUHA kalkulovalo míru třídění komunálního odpadu v jednotlivých krajích podle databáze ISO, provozované Českým ekologickým ústavem (údaje za rok 1999 – poslední dostupná data). Předpokládá se přitom, že většina vytříděných surovin je také recyklována. Hnutí DUHA i další odborníci ale přesnost databáze zpochybňují, údaje je proto nutno brát s rezervou a slouží spíše jako orientační.

Kraj/Míra třídení

Ústecký 2 %
Moravskoslezský 2 %
Liberecký 2 %
Jihomoravský 2 %
Olomoucký 4 %
Kralovéhradecký 4 %
Praha 7 %
Plzeňský 8 %
Jihocesky 9 %
Zlínský 10 %
Vysočina 11 %
Pardubický 11 %
Středočeský 19 %
Karlovarský 22 %

[2] Míra recyklace komunálního odpadu ve vybraných zemích

Stát/Míra recyklace
Dánsko 64 %
Švýcarsko 52 %
Nizozemsko 46 %
Rakousko 48 %
Německo 48 %
Norsko 40 %
Švédsko 34 %
USA 32 %
Finsko 30 %
Česká republika 7 %



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz