Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Liberecká spalovna ohrožuje okolí toxickým popílkem

31.7.2002
PRAHA/LIBEREC [Arnika - Program Toxické látky a odpady]
Autor: Jindřich Petrlík

Ekologické sdružení Arnika dnes požádalo ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby firmě Termizo přikázalo toxický popílek z liberecké spalovny odpadů stabilizovat a ukládat ho na jednodruhovou skládku odpadů. Termizo v rozporu se zákonem o odpadech popílek s vysokým obsahem jedovatých látek míchá se škvárou (1). Směs je pak vyvážena na skládku v Košťálově, kde dokonce slouží jako tzv. překryvný materiál k povrchové úpravě skládky. Jedy se tak mohou snadno dostat do okolního prostředí. Vzhledem k pochybení Okresního úřadu (OkÚ) Liberec, který Termizu vydal souhlas k upuštění od třídění shromažďovaných odpadů, by mohla tato nebezpečná situace pokračovat až do konce roku 2003 (2).

„Věříme, že ministerstvo zastaví míchání toxického popílku se škvárou a napraví tak chybu OkÚ Liberec,“ uvedl RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Arniky „Budoucnost bez jedů“ a dodal: „Popílek z liberecké spalovny obsahoval i po tzv. vypírce téměř dvojnásobek tehdy platného limitu pro dioxiny. Přesto OkÚ Liberec spalovně povolil míchání popílku se škvárou. Směs je používána k povrchové úpravě skládky v Košťálově a vlivem větru může být zdrojem zamořovaní okolní dioxiny a dalšími toxickými látkami. Tím je ohrožována nejen příroda, ale i zdraví lidí. Proto ARNIKA chování Termiza považuje za krajně nezodpovědné (3).“

Látky s dioxinovým účinkem (dioxiny a PCB) jsou vážným nebezpečím životní prostředí i lidské zdraví. „Dioxin může způsobovat rakovinu jater, plic, žaludku, i některé druhy lymfomů. Dále byly pozorovány vrozené vývojové vady, pokles počtu spermií, zmenšení velikosti varlat nebo vážná choroba dělohy - endometrióza. Dioxiny dále mohou narušovat funkci štítné žláty a slinivky břišní, ale také imunitního systému,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro oblast toxických látek.

Příliš velká kapacita liberecké spalovny odpadů je zdrojem značných ekonomických problémů firmy TERMIZO. Vzhledem ke své zastaralé technologii zamořuje spalovna liberecké ovzduší množstvím dioxinů přesahujícím limity platné v okolních zemích. Chemické rozbory masa ryb z řeky, kam spalovna vypouští své odpadní vody, prokázaly alarmující množství toxických polychlorovaných bifenylů (PCB). Proto organizace Arnika vede kampaň s cílem dosáhnout uzavření spalovny a zavedení moderního systému nakládání s odpady založené na prevenci vzniku a maximálním materiálovém využítí odpadů.

Poznámky:

1) Zákon o odpadech č. 185/2001 Sb. a k němu náležící vyhláška č. 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady přikazuje ukládat popílky ze spaloven komunálních a nebezpečných odpadů jedině po úpravě stabilizací a to na jednodruhových skládkách.

2) Souhlas s upoštění od třídění a od odděleného shromažďování odpadů vydal RŽP OkÚ Liberec v květnu 1999. Na základě paragrafu 12 zákon č. 185/2001 Sb. by souhlas mohl být v platnosti až do konce roku 2003.

3) Podle analýzy firmy ECOchem a.s. z 12. 9. 2000 činil obsah dioxinů v popílku z liberecké spalovny přes 32 ng dioxinů/g a v tzv. vypraném popílku přes 18 ng/g. V té době platná vyhláška č. 338/1997 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady ukládala, aby odpady obsahujíci více dioxinů než 10 ng/g sušiny byly ukládány pouze po úpravě stabilizací na jednodruhových skládkách nebezpečných odpadů.


Výzva Ministerstvu životního prostředí ČR:

RNDr. Zdeňka Bubeníková, ředitelka odboru odpadů
Ministesrstvo životního prostředí ČR
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
--------------------------------------------------------------------

Věc: podnět ke změně nakládání s popílkem ze spalovny odpadů firmy TERMIZO

V Praze, 1. srpna 2002

Vážená paní ředitelko,

podáváme Vám tímto podnět ke změně nakládání s popílkem ze spalovny odpadů firmy Termizo.

Podle zjištění ekologického sdružení Arnika firma Termizo v liberecké spalovně komunálních odpadů stále míchá popílek se škvárou. Tato směs je pak vyvážena na skládku v Košťálově, kde slouží jako překryvný materiál k povrchové úpravě skládky.

Dovolujeme si Vás požádat, aby firmě Termizo bylo přikázáno toxický popílek z liberecké spalovny odpadů stabilizovat a ukládat ho na jednodruhovou skládku odpadů. Tento požadavek je v souladu se zákon o odpadech č. 185/2001 Sb. a k němu náležící vyhlášky č. 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady.

Tato situace je umožněna pochybením OkÚ Liberec, který Termizu vydal RŽP OkÚ Liberec v květnu 1999 pod č.j. RŽP/1/521/99-249.1 souhlas s upuštěním od třídění a od odděleného shromažďování odpadů. Bohužel na základě paragrafu 12 zákon odpadech č. 185/2001 Sb. by souhlas mohl být v platnosti až do konce roku 2003.

Ačkoliv popílek z liberecké spalovny obsahoval i po vypírce téměř dvojnásobek tehdy platného limitu pro dioxiny, přesto OkÚ Liberec spalovně povolil míchání popílku se škvárou. Navíc bylo směsi popel, škvára, struska (odpad katalogového čísla 19 01 01) ing. Taťánou Dytrychovou vydáno Osvědčení o nebezpečných vlastnostech odpadů č. Os/1623-11/DyT. Osvědčení bylo ing. Dytrychovou vydáno 15.12. 2000, ačkoli při kontrolních odběrech bylo opakovaně naměřeno překročení limitu pro EOX (extrahovatelné organické halogeny). Pouze 5 z 8 vzorků vyhovělo.

Podle našeho názoru byly souhlas OkÚ Liberec i osvědčení vydány v rozporu s tehdy platnou právní úpravou. Domníváme se proto, že souhlas byl vydán neprávem a měl by být okamžitě zrušen.

Situace je o to závažnější, že směs popílku a škváry je užívaná k povrchové úpravě skládky v Košťálově. Vlivem větru může být směs s obsahem toxických látek roznášena po okolí a může být zdrojem zamořování dioxiny a dalšími toxickými látkami. Tím je ohrožována nejen příroda, ale i zdraví lidí.

S pozdravem

RNDr. Jindriřch Petrlík

ekologické sdružení Arnika





DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz