Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologický právní servis se odvolal proti územnímu rozhodnutí

4.9.2001
MOST [Ekologický právní servis]
Autor: Pavel Franc, EPS

Ekologický právní servis se odvolal proti územnímu rozhodnutí na stavbu průmyslového komplexu na výrobu hliníkových hlav motorů, který hodlá stavět společnost Nemak nedaleko města Mostu. Jde o investiční záměr, který se snažila již jednou prosadit společnost Nemak v městě Plzni. Zde však celý projekt vzbudil silný odpor široké veřejnosti. Závod by znamenal velkou zátěž na životní prostředí s neblahými následky na zdraví lidí žijících v okolí.
Společnost Nemak chce tentokrát umístit svou stavbu na pozemky vysoce kvalitní zemědělské půdy. Závod by tak stál v oblasti, která jako jediná na Mostecku nebyla postižena těžbou hnědého uhlí a těžkým průmyslem. Tuto lokalitu u obce Havraň přitom nabídlo společnosti Nemak samo zastupitelstvo města Most, přestože vlastní rozsáhlé pozemky po zbouraných obcích Komořany, Třebušice a Ervěnice ve zdevastované oblasti Mostecka. Lokalita Komořan patří přitom ve studii města Mostu z r. 1993 dokonce k vytypované průmyslové zóně č. I. Ta byla také důvodem investice státu, kterým je v současné době dokončovaný dopravní silniční uzel dálničního typu navazující na vybudovaný koridor Most – Chomutov. Zbourané vesnice dnes zarůstají zelení, neboť komunističtí plánovači, a po nich i ti porevoluční, přeci jen neodhadli rozsah těžby hnědého uhlí a tak jsou tyto pozemky zcela nevyužity. Stavbu závodu podpořila i vláda na svém červencovém zasedání a rozhodla o podpoře na jeho výstavbu přímými a nepřímými investičními pobídkami v celkové výši přesahující 80 mil Kč.
„Nevím co budu dělat, jestli to tu postaví“ říká Jan Rajter, soukromý zemědělec hospodařící na pozemcích, které by bezprostředně sousedily se zamýšlenou stavbou. „Komunisti mé rodině sebrali celé hospodářství a tak se můj otec odstěhoval sem. Po revoluci jsme s rodinou začali znovu soukromě hospodařit a teď nám to tady zničí firma Nemak“ dodává.
Ekologický právní servis se proti územnímu rozhodnutí odvolal, neboť bylo vydáno v v rozporu se zákonem. Navrhovaná stavba odporuje platnému územnímu plánu obce Havraň, na jejímž území by stavba měla stát. Z projektové dokumentace není jasné ani to, jaký objem nebezpečných odpadů má při svém provozu továrna vyprodukovat a jak s nimi bude poté naloženo. K návrhu nebyla vydána některá důležitá závazná stanoviska orgánů státní správy, tak jak to zákon požaduje. „Stavební úřad neměl ani zákonem předepsané podklady pro rozhodnutí, natož ty, které by opravdu vypovídaly o povaze a nebezpečnosti celé stavby. Přesto však v extrémně krátkém čase rozhodl,“ říká Pavel Franc z Ekologického právního servisu.

kontakt: Pavel Franc, EPS, mobil: 0608/ 719 535; 05/ 575229; fax: 05/45214429;
email:eps.brno @ecn.cz, Bratislavská 31, 602 00BrnoDISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz