Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nechte Internet být

5.3.2001
PRAHA [Econnect]
Autor: Marek Tichý

"Zachování Internetu jako bezpečného a dostupného nástroje pro prosazování sociální spravedlnosti" bylo hlavním mottem pražského setkání internetových aktivistů.

Toto heslo bylo hlavním sdělením adresovaným vládám a velkým komerčním společnostem skupinou právníků, počítačových expertů, akademiků a aktivistů ze západní a východní Evropy, kteří se zde sešli mezi 18. a 22. únorem, aby obhájili roli Internetu v řešení otázek týkajících se sociální spravedlnosti.

Pořadatelem konference byla Asociace pro progresivní komunikaci (APC), mezinárodní asociace neziskových organizací, která propaguje Internet jako nástroj pro dosažení společenské rovnosti a rozvoje. APC a její partneři propojují pomocí elektronické komunikace občanskou společnost již od roku 1990.

"Samozřejmou povinností APC je poskytnout možnost vyjádření těm aktivistům a skupinám v občanské společnosti, kterým záleží na udržení Internetu jako dostupného a bezpečného komunikačního média", říká koordinátor projektu "Internetová práva v Evropě" Karen Banks z GreenNetu, člena APC ve Velké Británii.

Již minulosti členské organizace a partneři APC aktivně bránili obsah některých webových stránek, které byly ohroženy neodůvodněnými vládními či komerčními zájmy v Jižní Korei, Jižní Africe, Velké Británii a ve Španělsku.

Účastníci pražské konference probírali různé strategie a nástroje, které je možnou použít na obranu proti těmto hrozbám. Mezi ně patří především Rapid Response Network (RRN), legální a technicky robustní systém, umožňující automaticky replikovat ohrožený obsah na jiných místech Internetu do 24 hodin.

"Pro mne, jako pro právníka, to byla především nová zkušenost spočívající v práci s tak zapálenou skupinou", řekl s úsměvem Andrea Monti, italský právník a prezident společnosti Electronic Frontiers Italy, jeden ze tří poradců APC při vývoji RRN a dodal:" příjemným pro mne také bylo zjištění, že APC skutečně iniciuje vznik nové koalice, zaměřené na vytváření seriózních a životaschopných nástrojů pro řešení problémů ohrožujících otevřenost Internetu".

Alan McCluskey, zakládající redaktor online magazínu "Connected", zdůraznil, že Internet by měl být nástrojem, který "umožňuje lidem vyjádřit svůj názor" a že by měl být využíván k "pozitivním změnám" a "přinést více poznání do života komunit".

Ostatní účastníci vyjádřili přesvědčení, že jevy jako rychlá komercionalizace Internetu, vzrůstající globální a národní snahy o regulaci obsahu spolu s pokusy některých států nalézt metody jak co nejúčinněji omezovat a kontrolovat poskytovatele Internetu jsou jasnou hrozbou médiu, které má sloužit ke svobodné a otevřené komunikaci.

Výsledkem konference je především všeobecná shoda v názoru, že obrana internetových práv je srovnatelná s obranou lidských práv a úzce souvisí s právem lidí na svobodnou výměnu informací nezávisle na státní příslušnosti, sociálním statutu, pohlaví, politických názorech či náboženském vyznání.

Členové APC byli ve svých zemích často prvními poskytovateli elektronické komunikace. Dnes pracují aktivně na obraně a rozšiřování demokratického potenciálu Internetu jako mocného nástroje pro pozitivní změny ve společnosti a participaci jednotlivců a skupin. Pražské setkání nad tématem internetových práv je nejaktuálnější iniciativou, jejímž cílem je vyslat jasný signál směrem v vládám a velkým komerčním společnostem celého světa, že Internet musí zůstat otevřený a jeho využití musí spočívat především v ochraně životního prostředí, lidských práv, míru, rozvoje a demokracie.

APC

APC (založena v roce 1990) byla první globálně propojenou nevládní neziskovou sítí organizací a skupin pracujících na udržení míru, ochraně lidských práv, společenském rozvoji a ochraně životního prostředí. Ač se to dnes již může zdát triviální, poskytování e-mailu a elektronických konferencí na konci osmdesátých a začátku devadesátých let bylo významným krokem vpřed. Žádná jiná alternativa neposkytovala aktivistům na tu dobu tak levnou možnost posílání zpráv do světa.

Nyní, po deseti letech, je APC stále silnou a v mnoha ohledech pionýrskou organizací, hledající nové cesty pro strategické využití Internetu občanskou společností. Naše síť členských organizací a partnerů obepíná celý svět a zahrnuje západní, střední a východní Evropu, Afriku, Asii, Latinskou Ameriku a Severní Ameriku.
APC: http://www.apc.org.

DALŠÍ INFORMACE:
Kontakt:

Karen Banks
APC Europe Internet Rights Project Manager
karenb@gn.apc.org
Tel 44 207 713 1941

Anriette Esterhuysen
APC Executive Director
anriette@apc.org
Tel 27 11 726 1692

Econnect, člen APC, ČR
Českomalínská 23
Praha 6
tel. 3118170
marek.tichy@ecn.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz