Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ministr vnitra Stanislav Gross uvedl nepravdivou informaci o OPH

15.11.2000
PRAHA [Občanské právní hlídky]
Autor: Marek Veselý, Jiří Kopal

V podvečerním diskusním pořadu rozhlasové stanice Frekvence 1, v úterý 12. listopadu, uvedl ministr vnitra Stanislav Gross nepravdivou informaci o OPH, když prohlásil, že OPH nepodalo žádné trestní oznámení na protestující proti MMF A SB, kteří překračovali zákon.

Na základě svědectví hlídek OPH a na základě videozáznamu přímo z místa činu podalo OPH již 28. září t.r. trestní oznámení na neznámého muže, který se podílel na demolici výkladní skříně restaurace Mc´Donald v Praze, na Václavském náměstí (viz. www.oph.cz, Tisk. zpr. OPH z 28.9).

Trestní oznámení bylo podáno na příslušné státní zastupitelství a bylo doplněno všemi informacemi, které se k danému incidentu podařilo OPH nashromáždit a to včetně detailního videozáznamu muže, který se celé akce aktivně zúčastnil.

Do dnešního dne nebylo OPH požádáno o jakékoliv informace k tomuto případu a není tedy známo, jak jeho vyšetřování pokračuje.

Pokud jde o samotný postoj OPH k monitorování dění při zasedání MMF a SB, tak OPH od začátku deklarovalo svůj postoj jako občanskou iniciativu zaměřenou na sledování dodržování práv a zákona zejména ze strany policie a represivních orgánů vůči občanům. Tento postoj vyplývá také z toho, že na monitorování, shromažďování a analýzu informací o případném nezákonném chování demonstrujících je ze zákona zodpovědná policie a státní orgány. Ty jsou k tomuto vybaveny personálně, technicky, rozpočtově i příslušným zákonným rámcem.

OPH tedy nehodlá suplovat práci policie a bezpečnostních složek. Projekt právních hlídek si vzal za cíl pokusit se o občanskou kontrolu postupu státních orgánů, a to zejména na poli ochrany základních lidských práv. To považujeme za důležitou podmínku nutnou pro rozvoj a vytváření fungující občanské společnosti.

Tiskové oddělení OPH
Marek Veselý, Jiří Kopal
tel.: 0604/431260, 0608/719535, 0602/944616
e-mail: tisk.oph@centrum.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz