Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobrovolníci dnes poprvé odstranili kompletní ohnisko invazní lupiny v milovické rezervaci velkých kopytníků

16.5.2024
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303

Několikaletý boj s invazní lupinou mnoholistou má v milovické rezervaci velkých kopytníků první konkrétní výsledek. Dobrovolníkům se dnes podařilo kompletně zlikvidovat jedno celé ohnisko této rostliny pocházející ze severoamerického kontinentu.

„Před třemi týdny první skupina dobrovolníků odstranila výraznou část největšího ohniska lupiny v místech, kde rezervace sousedí s městem Milovice. Dnes se podařilo druhé skupině tento prostor dočistit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. „Jsem rád, že dobrovolníci, kteří s lupinou bojovali již loni, mohli vidět, že jde sice o velmi náročnou, ale smysluplnou práci. Nepůvodních rostlin díky loňskému zásahu viditelně ubylo, takže se letos podařilo největší skupinu těchto invazních květin odstranit,“ doplnil Dalibor Dostál.

Lupina vytváří v přírodě rozsáhlé a husté porosty. Ty vytlačují původní druhy rostlin a výrazně tak ochuzují luční porosty o původní pestrost. Lupina navíc obohacuje půdu o dusík a podporuje tak růst plevelů.

Bez pomoci dobrovolníků by ochránci přírody boj s nepůvodní lupinou nezvládli. „Rok utekl jako voda a my jsme měli opět možnost strávit dobrovolnický den v rezervaci velkých kopytníků a aspoň malinkou měrou být na chvíli součástí tohoto unikátního projektu. Smekáme před nasazením hrstky lidí, kterým se daří udržet v chodu rezervaci i život v ní existující i nově vznikající. Děkujeme," ocenila práci ochránců přírody Alena Kunzfeldová ze společnosti Beckman Coulter, odkud dobrovolníci na dnešní odstraňování lupiny přijeli.

Další skupina pomáhala uklízet odpadky poházené kolem okružní stezky obepínající rezervaci. Této práci se věnovali již třetím rokem. „Také oni měli ze své práce dobrý pocit. Oproti prvnímu úklidu, který absolvovali v roce 2022, odpadků výrazně ubylo. Je vidět, že dlouhodobá pozornost dobrovolníků mění toto místo k lepšímu,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Projekt milovické rezervace získal v minulých letech několik významných ocenění. Obdržel Cenu Josefa Vavrouška, Cenu SDGs v kategorii Změna klimatu za naplňování globálních cílů OSN v oblasti udržitelnosti. Spolu s filmaři převzala rezervace Cenu prezidenta Ekofilmu. Zakladatel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál byl rovněž zařazený mezi osobnosti televizního cyklu Zelený hrdina, v roce 2023 byl zařazen mezi Tváře udržitelnosti. Nedávno obdržel cenu Hvězda udržitelnosti roku 2024.

Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, Accace, ČEPS, Amanita Design, Delta Light Czech, Carborundum Electrite, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Pivovar Zubr, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz