Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V podkroví to žije?! Jak rekonstruovat půdní prostory s ohledem na netopýry poradí únorový webinář

19.2.2024
Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 60587023

Webinář na téma „Netopýři na půdách – rekonstrukce a řešení problémů“ se uskuteční ve čtvrtek 29. února 2024 od 9:30 hodin. Srdečně jsou zváni pracovníci památkové péče, stavebních odborů, správci sakrálních a památkově chráněných staveb, architekti, projektanti i všichni ostatní zájemci o uvedenou problematiku. Na online školení, které proběhne na platformě ZOOM pod vedením odborníků z České společnosti pro ochranu netopýrů se lze přihlásit do čtvrtka 22. února. Díky podpoře dvou projektů je webinář zdarma.

Půdy především (ale nejen) velkých budov skýtají v současnosti útočiště řadě vzácných druhů živočichů. Pozoruhodnou skupinou, s níž se můžeme v podkrovních prostorách zámků, kostelů, klášterů, ale také např. škol či továren často setkat, jsou letouni. Mezi typické obyvatele sluncem vyhřátých půd patří v ČR především netopýr velký, vrápenec malý a netopýr brvitý, jejichž letní kolonie čítají desítky až stovky jedinců. Sídlí tu však i další, méně nápadné druhy tvořící menší uskupení. Jedná se např. o netopýra ušatého, n. večerního či n. řasnatého. „Díky vhodným mikroklimatickým podmínkám využívají půdy především letní reprodukční kolonie samic s mláďaty, ale občas zde můžeme potkat i jednotlivé samce. Netopýři obývající půdy jsou velmi konzervativní a tato místa využívají k rozmnožování po mnoho generací. Ztráta tradičního úkrytu způsobená nevhodně provedeným stavebním zásahem v půdním prostoru tak může mít po danou populaci až fatální následky. Proto je důležité informovat správce a majitele budov, architekty, projektanty, úředníky i další dotčené osoby o možných šetrných metodách rekonstrukcí a ukazovat jim příklady dobré praxe“, vysvětluje jedna z lektorek, Petra Schnitzerová. „Účastníci se mohou těšit na seznámení s úkrytovými strategiemi netopýrů v budovách, jejich životním cyklem i příčinami ohrožení. Především se však budeme věnovat konkrétním návodům a modelovým ukázkám. Přiblížíme si vhodné termíny a technické postupy při realizaci šetrných stavebních úprav, ale i způsoby ochrany podlah, trámů a dalších dřevěných konstrukcí před netopýřím trusem či osvědčené metody pro zabezpečení výletových otvorů netopýrů proti vnikání nežádoucích živočichů, jako jsou městští holubi“, láká na bohatý program Schnitzerová. Webinář bude probíhat s využitím platformy ZOOM, podrobnější instrukce budou zaslány registrovaným účastníkům. Účast na webináři je zdarma. Podrobný program s přihláškou je k dispozici na webu napude.sousednetopyr.cz. Případné dotazy na e-mailu: netopyr@ceson.org nebo na tel. 606 379 200.
Webinář se koná v rámci mezinárodního projektu LIFE PODKOWIEC PLUS a českého projektu Výpravy do světa netopýrů aneb poznejte své ohrožené sousedy podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz