Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Klimatická změna a agroekologie hrou V Městské knihovně se představí originální vzdělávací komiks a desková hra

13.11.2023
Praha [AMPI]
Autor: Klára Hrdá, tel: 773474606

Jak přiblížit současná složitá témata mladé generaci? To je někdy tvrdý oříšek. Nad tím se zamýšlel i mezinárodní tým Agroecology Youth Education for Future (AYE), v němž nechybělo ani české zastoupení. Jedná se o jedinečnou iniciativu na evropské úrovni, která směřuje k environmentální udržitelnosti a podporuje občanské a sociální dovednosti. Výstupem jejich spolupráce je komiks, na jehož námětu se podíleli také studenti středních škol ze 6ti zemí, a desková karetní hra s unikátním mechanismem. Společným tématem obou výstupů je agroekologie a klimatická změna.
“11. prosince budou mít zájemci možnost potkat na jednom místě všechny tvůrce velkého gamifikačního agroekologického projektu. Zároveň si sami vyzkouší rozmanitost a přesah inovativní deskové hry PLANETA A, a to jak v češtině, tak i v angličtině spolu s našimi zkušenými průvodci. Zlatým hřebem pak bude mezinárodní simultánně překládaný workshop, který provede účastníky kreativním procesem vzniku agroekologického komiksu Cesta k zeleným horizontům,” říká Jan Tomešek, jeden z autorů a člen organizace Asociace místních potravinových iniciativ.

Slavnostní křest, workshop i výstava

V pondělí 11. prosince od 17 do 19 hodin proběhne v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze – Velký Mlýn v Libni slavnostní křest karetní kooperativní hry o agroekologii “Planeta A”. Účastníci se tu potkají s jejími tvůrci a na vlastní kůži si zkusí vyřešit nejpalčivější globální problémy současnosti. Akce je určená zejména pro všechny učitele, pedagogy volnočasového vzdělávání, rodiče nebo teenagery, ale i další nadšence do komiksů a deskových her. Hru lze využít doma, při výuce ve škole, nebo s partou kamarádů.
„Na programu je také workshop o vzniku komiksu Cesta k zeleným horizontům. Tvůrci z řeckého studia Addart účastníky provedou procesem tvoření komiksu od hledání prvních nápadů se stovkou učitelů, odborníků i teenagerů, přes první skici a příběhy, až po výsledné dílo. Workshop bude simultánně tlumočený do češtiny. V prostoru knihovny proběhne také panelová výstava anglické i české verze tohoto unikátního komiksu s tématikou klimatických změn,“ doplňuje Jan Tomešek z AMPI.
V průběhu akce bude možné prozkoumat rovněž širokou nabídku a záběr témat, jimž se věnuje organizace AMPI – Asociace místních a potravinových iniciativ. Posláním AMPI je podporovat blízký vztah lidí ke krajině, v níž žijí a která je živí. Zájemci se tu mimo jiné dozví, co AMPI může nabídnout jednotlivcům, školám i dalším organizacím či institucím.

Desková hra Planeta A
Desková karetní hra s unikátním mechanismem Planeta A hráčům umožňuje vyřešit nejpalčivější globální problémy současnosti a přiblížit jim téma agroekologie hravou formou. Vznikala již od roku 2021 v rámci mezinárodní spolupráce neziskových organizací z Francie, Itálie, Řecka, Srbska, Turecka a Česka, které svou činností zpřístupňují témata ekologického zemědělství, potravinové suverenity, komunitu podporovaného zemědělství (KPZ) i osvětu v rámci klimatických změn. Samotný projekt Agroecology Youth for Europe je zaštiťován programem ERASMUS+. Hra bude volně přístupná na webových stránkách www.asociaceampi.cz.

Komiks Cesta k zeleným horizontům/ “Journey to Green Horizons”
Jedná se o unikátní kolektivní dílo vytvořené stovkou pedagogů, studentů a ilustrátorů ze 6 různých zemí, které vzniklo během projektu Agroecology Youth Education for Future. Tito lidé se společně sešli u tématu agroekologie a hledali způsob, jak ho uchopit kreativním a zábavným způsobem. Pedagogové vnesli do procesu obsah: problematiku agroekologie v širokém slova smyslu a ve všech souvislostech. Studenti pak tento obsah převedli do kreativních skic příběhů, které zobrazují jejich chápání agroekologie. Jejich nápadů a skic se nakonec chopili profesionální vypravěči a ilustrátoři, kteří příběhy ztvárnili v komiksu.
Na projektu spolupracovalo známé řecké designové a herní studio AddArt. Na začátku října tým AddArt vzniklé grafické dílo úspěšně prezentoval v řeckém Thesalloniki na festivalu animovaných filmů a jeho kvality si všimla i americká stanice FOX TV.


Program akce Jak objevovat svět čtením komiksů a hraním her?
17:00 - 17:30 – Úvodní slovo a slavnostní křest
17:30 - 18:00 - Workshop – Jak se tvoří komiks o agroekologii
17:00 - 19:00 - Hraní deskové hry Planeta A

Výstava komiksů Cesta k zeleným horizontům/ “Journey to Green Horizons”
11. - 12. 12. 2023, Městská knihovna v Praze – Velký Mlýn


Bližší informace:
Komiks v angličtině:
https://hub.urgenci.net/resource/journey-to-green-horizons-comicbook
Promo video ke komiksu: https://youtu.be/q7xbJxD-13E
Více o projektu AYE:
https://www.asociaceampi.cz/co-delame/agroecological-youth-education-for-future/
Studio AddArt:
https://www.addart.gr/

Asociace AMPI vznikla v roce 2014, aby podporovala blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí a která je živí. AMPI vzdělává všechny generace o environmentálních a sociálních aspektech výroby a spotřeby potravin. Zastřešuje rozvoj místních potravinových iniciativ v ČR. Koordinuje národní síť komunitou podporovaného zemědělství – KPZkoALICE, která propojuje zemědělce a spotřebitele ke vzájemné spolupráci a podpoře. Více na asociaceampi.cz a kpzinfo.cz
Kontakt pro novináře:
Klára Hrdá
PR specialistka
Email: klara.hrda.ofi@gmail.com
Tel: 773474606Připravované akce Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI)
Leden až březen 2024

19. ledna 2024, Mrkev v zimě vol. 3, Impact Hub Brno
Festival spolupráce mezi zemědělci a spotřebiteli

1.- 2. března 2024, VI. ročník Symposia Živé zemědělství, Národní zemědělské muzeum v Praze
Symposium přinese inspirativní přednášky a workshopy řady inspirativních tuzemských a zahraničních řečníků, prostor pro neformální rozhovory o budoucnosti zemědělství či zajímavé příklady dobré praxe. Budeme se věnovat ekologickému zelinářství, a hlavně budeme slavit! Stoleté výročí biodynamického zemědělství, 15 let od založení hnutí Komunitou podporovaného zemědělství v ČR a 10 let existence Asociace AMPI!
To si nemůžete nechat ujít!
https://www.asociaceampi.cz/co-delame/symposium/
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz