Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Odpady v Horoměřicích se promění díky chytrým technologiím

29.7.2022
Praha [meneodpadu.cz ]
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295

Moderní technologie zavádí do odpadového hospodářství obec Horoměřice, která přímo sousedí s Prahou. Součástí modernizace obecních odpadů je i nový systém evidence odpadů, jenž funguje na základě QR kódů a odpadových kartiček pro občany. Od něj si samospráva slibuje výrazně větší množství vytříděných odpadů. Obec bude mít, s pomocí této novinky, absolutní přehled o vyprodukovaných odpadech.

Cíl? Snížení množství odpadu!
Horoměřice začaly s pomocí evidenčního systému sledovat směsný komunální odpad (SKO). Evidují například počet výsypů, ale i množství a kvalitu sváženého odpadu. Cílem je výrazně snížit množství směsného komunálního odpadu a velkoobjemového odpadu – z nynějších více než 300 kilogramů, které ročně v průměru vyprodukuje každý občan. Systém funguje na základě QR kódů. Ty dostali obyvatelé od obce a s jejich pomocí se do evidenčního systému zanesou informace o množství odpadu i jeho druhu.

Pohodlně dům od domu
Obec rovněž spustila pohodlný systém sběru tříděného odpadu – s pomocí sběru nádob takzvaně dům od domu pro plast a papír. Občané pro tento účel dostali od obce speciální popelnice. Zatím šlo celkem o přibližně 1300 sběrných nádob. Jak to funguje? Podobně jako u SKO – kód je načtený zaměstnancem svozové společnosti při výsypu, kde se následně propíšou kompletní informace o odpadu do evidenčního systému. Jde navíc o adresný, tedy ne-anonymní sběr, a tak se občané chovají k odpadům zodpovědněji.

Přehled o odpadech
V rámci proměny odpadového hospodářství také získaly domácnosti kartičku na sběrný dvůr. Ty slouží k identifikaci domácnosti na sběrném dvoře při odevzdání odpadu, který zde lze uložit. Systém načte jednoduše kartičku do evidenčního systému a automaticky se propojí s množstvím a druhem odevzdaného odpadu. Díky těmto novinkám mají zastupitelé dokonalý přehled o obecních odpadech a můžou nastavit kroky, které dále zlepší odpadové hospodářství v obci.

Vyšší efektivita, méně odpadu
„Nové technologie, které do odpadového hospodářství zavádíme, se již promítají do vyšší efektivity nakládání s odpady,“ uvádí místostarosta obce Ivan Král a dodává: „Věříme, že díky těmto novinkám dojde k výraznému snížení množství směsného komunálního odpadu, a také přístup k tříděným odpadům bude ze strany občanů ještě odpovědnější. A obec také bude lépe připravena na novou odpadovou legislativu.“

Chytrá evidence
Systém, který Horoměřice zavedly, se jmenuje ECONIT a je součástí řešení společnosti JRK. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz