Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Koronavirus cirkulární ekonomiku nezastavil. Zůstává prioritou nejen firem i pro příští rok

21.12.2020
Praha [Cira Advisory]
Autor: Eliška Mezuláníková

I přes celosvětově obtížnou situaci okolo pandemie Covid-19 se aktivity spojené s cirkulární ekonomikou letos nezastavily a není třeba je zpomalovat. Na tom se podle nejnovějších průzkumů shodli mladí lidé i lídři nadnárodních korporací. Naopak jako pozitivní aspekt vnímají, že se během tohoto roku otevřely nové cesty fungování společnosti, transformoval se přístup lidí a zaměstnavatelů k práci na dálku a začala se rozvíjet témata jako cirkulární zadávání. Odborníci z CIRA Advisory a Institutu Cirkulární Ekonomiky také předpokládají, že zmíněná témata budou udávat směr cirkulární ekonomiky i v příštím roce.

Udržitelnost je oblastí, která se neustále vyvíjí. Postupně zakotvila ve společnosti a je reflektována napříč obory. To potvrzují i průzkumy. Toto téma vyzdvihují zejména mladí lidé, konkrétně mileniálové a generace Z. Ti podle šetření firmy Deloitte jasně říkají, že ochrana přírody a udržitelnost zůstávají mezi jejich třemi hlavními prioritami, na které bychom se měli soustředit, pandemii Covid-19 navzdory.

“Výsledky tohoto výzkumu mohu jen potvrdit, máme obdobnou zkušenost. Není rozhodně náhodou, že ve firmách se o CSR aktivity velmi často starají mladí lidé, protože toto téma s nimi silně rezonuje a chtějí se v této oblasti realizovat. Současně se i díky koronaviru otevřely nové možnosti a formy spolupráce, jako jsou různé typy pracovních úvazků, stažistické pozice, sdílení zkušeností. Vnímám to i v naší firmě,” popisuje Laura Mitroliosová z CIRA Advisory, která se zabývá zaváděním cirkulárních principů do fungování firem.

Výzkum Delloite zároveň potvrdil, že 80 % mladých si myslí, že by se velké firmy a vlády měly více zapojit do ochrany klimatu. Nadnárodní společnosti a jejich ředitelé však už teď dávají jasně najevo, že cirkulární ekonomika a udržitelnost pro ně tématem skutečně je. Institut Ellen McArthur Foundation vydal prohlášení podepsané 50 světovými řediteli, filantropy, akademiky a politiky, kteří vyzvali vlády a politiky na celém světě, aby podpořili zavedení oběhového hospodářství. A to tak, že odpad a materiály začnou udržovat co nejdéle v oběhu a budou vytvářet příležitost k růstu a obnově životního prostředí. Zájem o cirkulární ekonomiku ze strany CEO se letos naplno projevil i v České republice.

“Ukázalo se, že cirkulární ekonomika pro velké firmy jednoznačně tématem je a dále na jejím zavádění chtějí pracovat. Vyplývá to i z průzkumu OSN, podle kterého 99 % generálních ředitelů miliardových společností věří, že udržitelnost bude pro jejich byznys stěžejní. Sami jsme si to letos potvrdili na konferenci Circular Economy: It’s CEO’s agenda, kterou se i přes všechna vládní opatření podařilo uspořádat offline. V souvislosti s tím máme současně velice pozitivní ohlasy na implementaci cirkulárních principů do firem, ať už se jedná o cirkulární zadávání, cirkulární kanceláře nebo různé formy vzdělávání, které jsme v tomto roce zvládli zrealizovat,” říká Laura Mitroliosová.

Z pohledu cirkulární ekonomiky a postupného naplňování jejích cílů bude příští rok zásadní téma cirkulárního zadávání a impactového investování. Firmy se podle odborníků musí v této oblasti naučit přesně artikulovat své potřeby a cíle a současně se vyhnout tomu, aby jejich snahy sklouzávaly ke greewashingu. Zároveň je nutné zavést ve firmách nástroje, které pomohou jejich reálný dopad skutečně měřit.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz