Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Českém ráji vznikly nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice

30.11.2020
Mladá Boleslav [CSOP Klenice]
Autor: Ondřej Kořínek, tel: 725732474

Naše organizace se stala partnerem projektu zadržení vody v krajině, který vymyslel a realizoval hydrobiolog Radomír Studený. Pramen Klenice, po které je pojmenovaná naše organizace, se nachází mezi obcemi Libošovice a Nepřívěc.

Důležitý úkolem bylo sehnat povolení majitele pozemku, kterým v tomto případě byla Římskokatolická farnost v Sobotce. Z farnosti přišla kladná odpověď s tím, že takové potřebné opatření rádi podpoří. Začátkem listopadu tak mohly začít práce na zadržení vody v několika tůních. Je to efektivnější řešení než stavět drahé přehrady, jejíchž pozitivní vliv je přinejmenším diskutabilní.

Radomír Studený vyčistil úvoz od padlých kmenů a větví a domluvil se zemědělcem možnost projetí bagru. Ten na pozemku udělal terénní úpravy a vyhloubil prostor pro vodu. „Za pomoci malého bagru vznikl systém jakýchsi kapes, které se budou příležitostně plnit dešťovou vodou, která by jinak rychle odtekla korytem říčky,“ popsal realizaci Studený.

Voda se tam zadrží a bude déle vsakovat do okolní půdy, dotovat pramen Klenice a vláhu využijí také stromy, jenž v teplých dnech snižují teplotu okolního vzduchu. Zemina posloužila na hrázky a zbytek byl rozhrnut do okolí.

„Samostatně se jedná o drobný zásah bez viditelného efektu, ten se projeví až po uskutečnění více opatření v krajině, která bude pestřejší, plná života a odolnější proti výkyvům počasí,“ vysvětlil hydrobiolog.

Nedaleko nově vzniklých tůní byl za přispění naší organizace předloni vybudován vzorový mokřad. Vznikl na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky.

První opatření vytvořili ručně studenti Středního odborného učiliště ŠKODA Auto a.s., obor karosář. a členové našeho ČSOP. Šlo o přehrazení otevřeného příkopu pod budoucím mokřadem. Až poté zde mohlo vzniknout dalších 15 tůní, které jsme financovali ze Zaměstnaneckých sbírek ŠKODA AUTO.

Loni na podzim proběhla výsadba ovocných dřevin a letos v září jsme revitalizovali polní cestu vedoucí k mokřadu. Posekali jsme přerostlou trávu a ostružiník a vysadili několik druhů keřů. K nim přibyly také dvě lavičky. O celé akci natočila Česká televize dokument.

„Velice si vážím spolupráce vaší organizace na realizaci takovýchto tolik potřebných “vzorových opatření” v naší, intenzivním zemědělstvím přeměněné krajině. Doufám, že naše spolupráce může být dobrým vzorem pro další území v naší zemi,“ řekl na závěr Radomír Studený.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz