Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

EIT Climate-KIC přivedl do Česka zahraniční experty na klima. Pomáhali v Moravskoslezském kraji s nízkouhlíkovou transformací

30.11.2020
Praha
Autor: Eliška Mezuláníková

Organizátorem iniciativy pro Česko bylo letos Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC), které skrze polského koordinátora Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk propojovalo pioneery v oblasti ochrany klimatu s vhodnými organizacemi. Během šestitýdenní stáže pracovali zahraniční profesionálové na projektu ozelenění budov Moravskoslezského inovačního centra a na systému hodnocení projektu POHO 2030 organizace Moravskoslezské investice a development pro ekologický rozvoj pohornické krajiny Karvinska.

„Moravskoslezské inovační centrum bylo jak koordinátorem celé aktivity pro Česko za Climate-KIC, tak i jednou z organizací, která přijala experta ze zahraničí. Původně měla stáž probíhat osobně a stážista by pobíral stipendium na pobyt, podobně jako je to v Erasmus programu pro studenty. Vzhledem k epidemii koronaviru probíhal program vzdáleně, i přesto s ním máme skvělou zkušenost jak my, tak vybraní experti – stážisté,” říká koordinátorka Pioneers into Practice Klára Golabová z Moravskoslezského inovačního centra.

Moravskoslezskému inovačnímu centru se v programu podařilo propojit s Chorvatkou Mirelou Uzelac, která se zabývá botanikou a navrhla pro MSIC ozelenění areálu T-parku v Ostravě. Realizace návrhu bude použita v rámci plánované rekonstrukce v nejbližších dvou letech. Moravskoslezské investice a development zas oslovila Agnes Deme z Maďarska, která vytvořila systém vyhodnocování jednotlivých aktivit pro transformaci těžební oblasti Karviné v udržitelný region, POHO 2030. Na základě její práce vznikl jakýsi semafor pro projekty – zelené mají pozitivní vliv na oblast, oranžové potřebují částečnou modifikaci a červené projekty by se neměly realizovat vůbec. Obě organizace i stážisti chtějí zůstat i nadále v kontaktu a navštívit hostitelské organizace i osobně, jakmile to situace dovolí.

Do programu se mohli zapojit všichni experti, profesionálové, či studenti doktorského studia se zkušenostmi v oblasti klimatu, cirkulární ekonomiky či udržitelnosti. Ti byli následně propojeni s hostitelskou organizací, která chtěla pomoci nebo poradit s konkrétním projektem. Cílem byla vzájemná výměna expertízy mezi organizacemi a profesionály z rozdílných evropských zemí. Po úspěšném prvním ročníku se aktivita bude pravděpodobně opakovat i v roce 2021. O koordinátorovi pro Českou republiku se rozhodne v průběhu roku, projekt i nadále financuje celoevropská organizace EIT Climate-KIC.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz