Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Slavíme 100 let s workcampy (krátkodobý mezinárodní dobrovolnický projekt)

30.1.2020
PRAHA [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203

V roce 1920 byl poblíž válkou zničeného města Verdun uspořádán dobrovolnický projekt, který položil základy fenoménu workcampů, krátkodobých dobrovolnických projektů s mezinárodní účastí. Jakožto nástroj navazování vzájemného porozumění, šíření míru a soudržnosti mezi národy, si workcampy především mezi mladými studenty vydobyly během století značnou oblibu a v současnosti vyjíždí za mezinárodním dobrovolnictvím tisíce lidé po celém světě. V České republice působící organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit spustí letošní workcampovou sezónu 9. března a její součástí bude řada aktivit, které by měly pomoci lépe seznámit širokou veřejnost s myšlenkou workcampů.

Přesně před 100 lety, v roce 1920, uspořádal švýcarský pacifista Pierre Cérésole poblíž francouzského města Verdun dobrovolnický projekt, který si kladl za cíl obnovit toto válkou zničené město. Během pěti měsíců tvrdé práce společně dobrovolníci Francie, Švýcarska, Anglie a Německa opravili domy zemědělců, vybudovali cesty a položili základy pro novou městskou radnici. Vzhledem k historickému kontextu tehdejší poválečné doby byla Cérésoleho snaha značně odvážným a povzbuzujícím krokem k usmíření mezi evropskými národy a dala tak vzniknout myšlence organizování dalších krátkodobých mezinárodních dobrovolnických projektů, tzv. workcampů.

V roce 1920 byla založena síť Service Civil International (SCI), která existuje dodnes a díky níž v současné době vyjíždí každoročně za dobrovolnictvím přibližně 2000 lidí. V roce 1948 se k zprostředkování workcampů připojil Koordinační výbor pro mezinárodní dobrovolnickou službu (CCIVS) při UNESCO, který v současnosti sdružuje 176 organizací a zprostředkovává ročně výjezd přibližně 30 000 dobrovolníkům z celého světa. Přestože i v rámci socialistického zřízení byl přístup k obdobným projektům, naplno se Česká republika do sítí mezinárodního dobrovolnictví zapojuje až v porevoluční době. V roce 1991 vznikla organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, která v současnosti každoročně zprostředkovává výjezd do zahraničí pro přibližně 450 českých dobrovolníků. Ze zahraničí pak INEX každoročně hostuje přibližně 300 dobrovolníků.

„Dvou až třítýdenní workcampy nabízejí jedinečnou možnost, jak skloubit poznání cizí země, setkání s vrstevníky z různých koutů světa a práci na smysluplném projektu. Jsou ideální příležitostí pro vzájemnou kulturní výměnu jak mezi dobrovolníky navzájem, tak s místními lidmi. Dobrovolníci si během workcampu zlepší své jazykové schopnosti, vyzkouší si práci v týmu a komunikaci s lidmi z odlišných zemí,“ říká Aneta Slavíčková, koordinátorka vysílání dobrovolníků do zahraničí z organizace INEX. Náplň workcampů je velice různorodá - zastoupeny jsou projekty zaměřené na ochranu přírody, rekonstrukci památek, práci s dětmi či znevýhodněnými lidmi nebo také na organizaci kulturních událostí.

Většina workcampů se odehrává v období letních měsíců a dobrovolníci si své projekty začínají vybírat na začátku jara, kdy se zveřejňuje databáze s nabídkou projektů. INEX spustí výroční 100. sezónu 9. března a pro české dobrovolníky bude k dispozici k výběru přibližně 2000 projektů v 70 zemích světa. „Toto stoleté výročí je výborným okamžikem, kdy světu přiblížit, čeho lze skrze workcampy dosáhnout. Žádný workcamp by se však nemohl uskutečnit bez motivovaných dobrovolníků, vedoucích workcampů, školitelů a partnerských organizací,” doplňuje ředitelka INEXu Lenka Kadeřábková k mimořádnosti nadcházejí sezóny, jejíž součástí bude snaha rozšířit původní myšlenku stojící za workcampy jak mezi samotnými dobrovolníky, tak k široké veřejnosti.

Ilustrační fotografie k použití:
https://drive.google.com/drive/folders/14Cdbkh6L1w9WTXZMmBel0YHlmfWKMzGB?usp=sharing


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz