Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Maskotem Středočeského kraje se stal pratur, díky milovické rezervaci

17. 1. 2019 - Praha [Econnnect / Česká krajina]

Nového maskota Středočeského kraje představila dnes Středočeská centrála cestovního ruchu na brněnském veletrhu GO – Regiontour. Pratur Karlík by měl pomáhat do středních Čech lákat další návštěvníky.

Pratuři se ve středních Čechách objevili znovu po staletích v roce 2015 v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice, kam je přivezla ochranářská organizace Česká krajina. Unikátní projekt, který spojuje ochranu přírody s šetrnou turistikou, se stal okamžitě magnetem pro návštěvníky. „Střední Čechy nabízejí celou řadu lákadel a zajímavostí. Jsme nesmírně rádi, že ze stovek možných symbolů se maskotem kraje stal právě pratur inspirovaný naším projektem,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Bývalý vojenský prostor se v roce 2015 stal prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy: divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. I díky tomu má projekt celosvětovou publicitu na pěti kontinentech, mimo jiné v New York Times, Washington Post, BBC, Sicence, Der Standard a dalších médiích. Stal se tak celosvětově nejsledovanějším českým projektem posledních let.

Středočeská centrála turistického ruchu představila na brněnském veletrhu nejenom nového maskota kraje, ale také brožuru propagující třináct zajímavých míst ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci zvířata prohlédnout. Jsou mezi nimi jak mini zoo s exotickými zvířaty a kontaktní farmy, tak hrady a zámky, které ve svých ohradách chovají lesní zvěř nebo medvědy, kteří stráží majestátné stavby v bývalých vodních příkopech. Své místo má v brožuře i milovická rezervace.

„Návštěva ZOO potěší všechny generace a zpestří jakýkoliv výlet. Ve Středočeském kraji jich je hned několik a proto jsme vytvořili brožuru, která návštěvníkům pomůže vybrat nejlepší destinaci pro výlet. Zmapovali jsme jak tradiční místa se zvířátky, jako je Berounské medvědárium, tak místa nová. Vloni v červnu otevřel Zoopark Karlštejn, který láká nejen na exotická zvířata, ale i na výhled na jeden ze symbolů středních Čech – hrad Karlštejn,“ říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Brožura, která představuje zvířecí parky ve středních Čechách, přináší i veškeré údaje. Základní popis včetně seznamu aktivit, které lze na místě podniknout, přesnou adresu, otevírací dobu, ale i cenu. Vše na jednom místě, aby návštěvníkům co nejvíce zjednodušila hledání informací o cílové destinaci.

Středočeský kraj již před časem avizoval, že chce turistiku v regionu více propagovat. „Chceme prezentovat kraj jako turisticky velmi atraktivní lokalitu. Cílem není jen zvyšovat statistické počty návštěvníků, jde nám o to, aby zde turisté trávili delší dobu a byly pro kraj ještě větším ekonomickým přínosem,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Podotkla, že splnění tohoto cíle souvisí také se stabilizací takzvaného destinačního managementu, tedy zefektivnění aktivit podporujících cestovní ruch.

Ve Středočeském kraji se ročně ubytovává přes jeden milion návštěvníků, přičemž zde tráví v průměru 2,38 nocí. Tyto údaje jsou v porovnání s celorepublikovými čísly podprůměrné, byť se každoročně zvyšují. „Cílem SCCR je oslovit turisty i z nových destinací, odkud k nám v minulosti lidé příliš necestovali. Další cestou je využití spolupráce s partnerskými regiony. Chceme také nabízet turistické balíčky, v nichž bude k dispozici hned několik různých atraktivních zážitků,“ dodává hejtmanka.

Svou roli mají sehrát i tradiční kulturní akce, jako jsou hudební festivaly, výstavy, ale také veletrhy nebo propagace prostřednictvím filmového průmyslu. „Bude pokračovat podpora turistiky pro náročnější klientelu a individuální turistiky. Kraj má co nabídnout například v gastronomii, ve sportovním vyžití nebo v oblasti zážitkových pobytů,“ připomíná radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler. Jednou z lokalit, kam chce kraj v budoucnu lákat více návštěvníků, je právě milovická rezervace s pratury, divokými koňmi a zubry. Výhodou je blízkost vyhlášeného parku Mirakulum, adrenalinových zážitků formou vyjížděk off-roadů i těžké techniky, tůní a mokřadů Josefov a dalších lákadel.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz