Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Umístění obchvatu Mikulova bude muset řešit krajský úřad

15. 10. 2018 - BRNO [Econnect / Děti Země]

Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu zaslaly v pátek 12. října 2018 odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu v Mikulově o umístění obchvatu města dálnicí D5206.1 délky 3,9 km. O odvolání rozhodne krajský úřad v Brně, který předchozí územní rozhodnutí z listopadu 2010 pro dálnici D52 s obchvatem města v červnu 2012 zrušil. Územní řízení začalo v únoru 2010 a bylo již pětkrát přerušené.

„Územní rozhodnutí, které má 350 stran, bylo podle nás vydáno pod politickým tlakem před volbami, neboť obsahuje řadu chyb a nezákonností, takže nám nezbylo, než podat odvolání. Počítáme také s tím, že stejný postup zvolí další spolky a majitelé nemovitostí, zvláště pokud není přesvědčivě doloženo, že obchvat Mikulova je umístěn v souladu s územním plánem města,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik, který přípravu dálnice D52 z Pohořelic na Vídeň kritizuje už více než dvacet let a podporuje spojení Brna s Vídní přes Břeclav.

Podle Dětí Země nejsou ve spisu všechny potřebné podklady, zejména závazná stanoviska na ochranu životního prostředí a přírody, a ty které tam jsou, tak podle nich neobsahují kvalitní podmínky. Děti Země proto požádaly o přezkum těchto sporných závazných nadřízenými orgány.

„Také se nám nelíbí, že se dálnice D52 z Pohořelic ke státní hranici délky 23 km rozkouskovala na sedm částí, takže kolem Mikulova bude nefunkční kus dálnice. Navíc se zbytečně zatěžují účastníci řízení i úřady, takže tím může vznikat procesní chaos,“ upozorňuje dále Patrik, podle kterého je zmatečný i stavební úřad.

Děti Země totiž navrhly, aby se projekt Vegetačních úprav změnil a na výsadbu byly použity jen místně původní druhy rostlin, nikoliv cizokrajné. Stavební úřad tuto připomínku ovšem vyřešil bizarním způsobem, protože uložil podmínku, podle které je možné místně nepůvodní druhy rostlin vysadit, ale investor musí získat povolení. Přitom stejný požadavek Dětí Země obsahují i dvě závazná stanoviska, kterými se má projektant řídit.

Územní řízení pro úsek dálnice D5206 Perná – Mikulov – státní hranice délky 8,2 km začalo v únoru 2010, krajský úřad v Brně pak v červnu 2012 vydané územní rozhodnutí zrušil a stavební úřad v Mikulově až do května 2017 musel řízení pětkrát přerušit, než ŘSD ČR předložilo všechny podklady. Ovšem délka umisťované trasy dálnice se zmenšila na 3,9 km, neboť se jedná jen o dálniční obchvat Mikulova.

Děti Země současně připomínají, že od srpna 2017 probíhají u Krajského soudu v Brně dva soudní spory proti Ministerstvu životního prostředí o zákonnosti povolení výjimky ke škodlivému zásahu dvou úseků dálnice D52 do biotopů 69 zvláště chráněných druhů živočichů. Žaloby podaly Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu a Voda z Tetčic a týkají se části úseku D5204 Pohořelice – Ivaň a obchvatu Mikulova D5206.1.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz