Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Bohuslav Sobotka zítra na Macronově summitu potvrdí přijetí spoluzodpovědnosti ČR za změnu klimatu. Řešení musí prosadit hlavně nová vláda

11. 12. 2017 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Zítřejší klimatický summit One Planet v Paříži, který pořádá francouzský prezident Emmanuel Macron spolu s OSN a Světovou bankou, má projednat řešení vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů a adaptace na změnu klimatu. Českou republiku na něm bude zastupovat premiér končící vlády Bohuslav Sobotka.

Sobotkova vláda byla první, která přijala změnu klimatu jako vážný problém a deklarovala nutnost zapojení ČR do jeho řešení. Stále však máme v ochraně klimatu velké nedostatky a tím zároveň i velké příležitosti. Bude se jich muset chopit nová vláda i nová Poslanecká sněmovna, v níž bude Bohuslav Sobotka nadále zasedat.

Hlavní význam summitu je politický. Světoví státníci chtějí ukázat, že jsou odhodláni pokračovat v řešení urgentního problému i přes - veskrze neúspěšné - snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa klimatickou politiku podkopat.

Sobotkova vláda udělala v oblasti ochrany klimatu pozitivní i negativní kroky:
● Vládě se podařilo prosadit mírný pokrok v rozvoji obnovitelných zdrojů, opravdový start perspektivního odvětví však nedokázala zajistit.
● Ministři zlepšili čerpání financí na zateplování domů, byť systém financování má stále rezervy a postrádá dlouhodobý výhled.
● Na ministerstvu životního prostředí vznikl plán pro přizpůsobení české krajiny změnám klimatu, řadu velmi důležitých opatření (zejména opravdovou a potřebnou změnu lesního hospodaření a jasné úkoly k revitalizaci řek) však vyškrtlo ministerstvo zemědělství.
● Sobotkova vláda také promarnila obrovskou příležitost prosadit tzv. antifosilní zákon, který by stanovil jasný a transparentní "jízdní řád" pro snižování emisí a proměnu ekonomiky a dal tak podnikům jistotu vládní politiky na desítky let.
● Vláda v celkovém součtu udělala pokrok v odklonu energetiky od uhlí. Správně rozhodla o zachování limitů na velkolomu Československé armády, kde chrání domovy lidí a brání vytěžení 750 milionů tun uhlí. Naopak selháním bylo zbytečné prolomení limitů těžby na velkolomu Bílina. Vláda také rozjela program restrukturalizace krajů postižených těžbou.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: "Premiér Bohuslav Sobotka byl první šéf české vlády, který jasně deklaroval, že naše země musí přijmout spoluzodpovědnost za změnu klimatu a podílet se na řešení. To je sám o sobě důležitý posun. Naše země však přesto stále zbytečně vyváží elektřinu vyrobenou v zastaralých uhelných elektrárnách s ubohou účinností. Navíc stagnuje rozvoj čistých domácích obnovitelných zdrojů. Přitom zavírání uhelných elektráren - ale také výměna starých uhelných kotlů v domácnostech - by snížily znečištění, které ničí naše zdraví i přírodu a tím poškozuje i ekonomiku. Rozvoj obnovitelných zdrojů zase nahradí pracovní místa ve fosilní energetice a přinese zakázky českým strojírenským podnikům."

"Končící vládě se sice podařilo udělat několik dobrých dílčích kroků, ale jiné zásadní příležitosti promarnila. Úkoly tedy čekají nejen na Bohuslava Sobotku coby poslance, ale zejména na novou vládu. Ta bude jmenována už ve středu a slibuje, že bude pracovat od prvního okamžiku. O výzvy a úkoly rozhodně nebude nouze."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz