Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000 lidí. Člověk v tísni uvolnil na pomoc obětem živelní katastrofy půl milionu korun

23. 8. 2017 - KÁTHMÁNDÚ [Econnect/Člověk v tísni]

Následkem silných monzunových dešťů zasáhly Nepál, Indii a Bangladéš rozsáhlé záplavy, které podle údajů Červeného kříže (IFRC) postihly celkem 16 milionů lidí. Nejsilněji byl při tom zasažen jih Nepálu, kde přišlo o život minimálně 141 lidí a přes 20 osob se stále pohřešuje. Celkem bylo v Nepálu povodněmi zasaženo přes 336 000 lidí, kteří nyní naléhavě potřebují humanitární pomoc – především pitnou vodu a potraviny. Uvádí se, že tyto záplavy zcela zničily 65 000 domů a dalších 120 000 jich poškodily, přes 150 500 nepálských rodin tak přišlo o střechu nad hlavou. Člověk v tísni (ČvT) společně s partnery z Alliance2015, irským Concern Worldwide a německým Welthungerhilfe, pomáhá obyvatelům nejpostiženějších oblastí Nepálu. ČvT navíc na pomoc obětem těchto povodní uvolnil půl milionu korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni.

„Na pomoc Nepálu postiženému povodněmi jsme již uvolnili půl milionu korun, od našich dárců z Klubu přátel Člověka v tísni. Na jihu země jsou ale stále tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavu a o veškerý svůj majetek. Nutně potřebují dodávky pitné vody, jídla a základního vybavení. Po ničivém zemětřesení z roku 2015 se ukázala solidárnost a podpora české veřejnosti, která přispěla na pomoc obětem zemětřesení významnou částkou. Rádi bychom proto lidi opět požádali o pomoc a o přispění na speciální konto SOS Nepál, jehož výtěžek půjde přímo na pomoc obětem letošních povodní v Nepálu,“ říká Tomáš Vyhnálek, vedoucí oddělení fundraisingu ČvT.

Přispějte přímo na konto sbírky SOS NEPÁL 54333345/0300

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde: http://www.clovekvtisni.cz/cs/chci-pomoci/odecteni-daru-z-dani. Platbu kartou můžete provést ZDE: http://www.clovekvtisni.cz/cs/chci-pomoci-financnim-darem?acc=28#card

Nebo darujte 90 korun odesláním SMS ve tvaru DMS NEPAL 90 na číslo 87777

Období pravidelných monzunových dešťů je velmi důležité pro nepálské zemědělství. Letní deště ale v Nepálu zároveň každoročně způsobují i škody, od sesuvů půdy v horských oblastech, po záplavy v nížinách. Letošní bouře, která udeřila 12. srpna a trvala několik dní, přinesla 70 – 80 % celkového ročního množství srážek během velmi krátké doby. Způsobila tak živelní katastrofu, která zasáhla často velmi chudé oblasti na jihu země. Například v oblastech Rautahat a Saptari bylo postiženo 79 % všech obyvatel. Sundra Devi Mandal Khatwe (57) žije sama se svým synem v oblasti Saptari ve vesnici Pauwa. Povodeň zničila její dům. „Zrovna jsem byla sama doma, když se začaly hrnout proudy vody. Spadla na mě bambusová stěna a zranila mě. Naštěstí byli na blízku sousedé, kteří mi přispěchali na pomoc,“ popisuje Sundra. „Dům byl až do poloviny zaplavený vodou, tak jsme zůstali stranou u silnice. Zničilo nám to většinu úrody. Navíc je teď mokré všechno dříví na zátop i veškeré oblečení,“ dodává.

Místní tým ČvT ve spolupráci s partnery z Alliance2015 okamžitě začal připravovat pomoc pro obyvatele oblastí Rautahat a Saptari. „Tyto dvě oblasti na jihu země byly povodněmi zasaženy nejsilněji. Místní obyvatelé při tom patří mezi nejchudší v zemi. Ostatní pomoc se k nim přitom dostávala jen velmi obtížně a pomalu, protože povodně zničily místní mosty a infrastrukturu,“ uvádí Daniel Coyle, vedoucí mise ČvT v Nepálu. V první fázi pracovníci humanitárních organizací doručili nejpotřebnější zásoby pro 250 rodin. Nyní pokračují s distribucí 11 600 potravinových balíčků a 10 000 balíčků s pitnou vodou a hygienickými potřebami. „Nadcházející dny teprve ukážou skutečný rozsah škod, se kterými se místní obyvatelé budou muset vypořádat. I nadále budeme koordinovat naši pomoc s partnery z Alliance2015 a s místní vládou tak, aby se potřebná pomoc opravdu dostala ke všem, kdo ji nutně potřebují,“ pokračuje Daniel Coyle z ČvT.

Mezi oběťmi letošních povodní byla také šedesátiletá Sita Devi. „Když jsme se vrátili domů z pole, našli jsme náš dům zcela zaplavený. Voda nám sahala po pás, zatímco mi syn s dcerou pomáhali dostat ven aspoň pár nejdůležitějších věcí,“ vypráví Sita. „Náš dům zůstal stát, ale přišli jsme o celou úrodu, o naše jediné živobytí. Na zemědělství jsme závislí, ale letošní monzun nám ho vzal,“ dodává.

Letošní monzunové deště, vedle záplav v nížinách, způsobily také silné sesuvy půdy v horských oblastech, které ničily místní infrastrukturu i domy. Nepálský tým ČvT proto pomáhá také obyvatelům na severu země. V oblastech Pahirebesi a Rasuwa díky finanční podpoře britské vlády poskytuje okamžitou materiální pomoc. ČvT působí v Nepálu od dubna 2015, kdy zemi zasáhlo nejničivější zemětřesení za 80 let. Ihned po katastrofě jsme poskytli humanitární pomoc těm nejvíce postiženým oblastem, a to včetně materiálu potřebného k vybudování dočasných úkrytů před zimou. Na začátku roku 2016 pak začal náš tým společně s postiženými komunitami pracovat na obnově infrastruktury ve vzdálených oblastech, které byly nejvíce poškozeny. V současné době se navíc věnujeme také tématu ochrany žen a dětí. Více zde: https://www.clovekvtisni.cz/cs/humanitarni-a-rozvojova-pomoc/zeme/nepal


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz