Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká vesnice v srbském Banátu ožila

2. 8. 2017 - BRNO [Hnutí Brontosaurus]

„Jsme moc spokojeni, že společně s mladými lidmi z České republiky děláme něco pro naši obec.“ říká starosta Abliánu Ladislav Tesař. Vedle dobrovolnické pomoci na akci nechybí mnohé společné společenské události – zpívání u ohně, přednášky, výlety, túra zdejší pouští Peščara, apod. Dobrovolníci také doplnili místní fotbalový klub, aby mohl sehrát několik utkání s okolními obcemi. „Hned je tu aspoň na čas veseleji.“ svěřuje se krajanka paní Sloupová. V obci totiž ubývá zejména mladých lidí, kteří se odstěhovávají za prací.

Krajanům brontosauři pomohli obnovou a údržbou historických míst – přispěli k obnově starých vahadlových studní, které má obec Ablián dokonce ve znaku, udržovali etno-dům v sousední Kruščici, čistili hřbitov. Zejména se však mladým lidem z České republiky povedlo rozproudit na dvanáct dní život v obci, kde žije necelých čtyřicet potomků českých přistěhovalců z devatenáctého století.

Spolupráce jihomoravských Brontosaurů z Čejkovic a Mikulčic s obcí České selo a sousední Kruščicí pokračuje již pátým rokem. Za tuto dobu vzniklo mezi místními lidmi a organizátory táborů silné pouto a velmi přátelské vztahy. Dobrovolníci pomáhají s údržbou veřejných míst, hřbitova či křížků v okolí obce. V obcích také úspěšně vyvěšují hnízdní budky pro ptactvo, což místní vnímají s velkým povděkem. Letos jsme vybudovali nové ohniště a lavičky k němu. Cílem akcí je také zmapovat a zachytit krajanský živel v obcích Banátu a podpořit, zde rozvoj šetrného turistického ruchu.

„Cítíme se tady už jako doma, krajani nás přijali za své.“ říká jeden z organizátorů Dalimil Toman. „Rádi bychom svou přítomností i drobnou fyzickou pomocí podpořili místní aktivní lidi, kteří se snaží , aby byl život v obcích atraktivní a lidé zde zůstávali.“

Obdobně Hnutí Brontosaurus pomáhá u krajanů v sousedním Rumunsku. Letos zde v obci Gernik zahájili opravy a údržbu historických vodních mlýnků, významný díl práce však spočívá v pomoci starším obyvatelům se sklizní. Na Ukrajině na Podkarpatské Rusi pak dobrovolníci pomáhají místním i přírodě podporou šetrného turistického ruchu, zejména značením turistických tras, kterých vyznačili již stovky kilometrů. V indickém Ladakhu podporují dobrovolníci stavbu školy.

Hnutí Brontosaurus se věnuje dobrovolnictví pro přírodu, památky a lidi již přes čtyřicet let. Působíme převážně v České republice a zkušenosti z dobrovolnictví u nás přenášíme do zahraničí.
Během léta Hnutí Brontosaurus nabízí také desítky atraktivních akcí po celé České republice – na hradech, zámcích, v chráněných územích, stanicích pro handicapované živočichy. Zájemci informace najdou na webových stánkách www.brontosauurs.cz.
Fotografie ke stažení zde:
https://www.facebook.com/hnutibrontosaurus/posts/10155207709686072
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2120551397961503&set=a.329753040374690.94889.100000199898536&type=3&theater
https://www.facebook.com/hnutibrontosaurus/posts/10155189328781072


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz