Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vyhlášení Ceny Milady Paulové – nominujte české vědkyně

20.7.2016
PRAHA [NKC - gender a věda]
Autor: NKC - gender a věda SOÚ AV ČR, tel: 210 310 322

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR vyhlašuje Cenu Milady Paulové v roce 2016 v oblasti zemědělských věd.

Rok 2016 byl Valným shromážděním OSN také vyhlášen za Mezinárodní rok luštěnin, aby byl zviditelněn pozitivní přínos těchto zemědělských plodin. Letos tomu je navíc 95 let, kdy v zemědělských vědách absolvovaly na české univerzitě první ženy. 28. 6. 1921 absolvovala Marie Kuklová a Anna Horynová (s vyznamenáním) a také dvě studentky z Jugoslávie (Ljerka Filipovičová a Jelica Radosavljevicová). Patřily mezi ženy z vůbec prvního ročníku absolventek Českého vysokého učení technického.

Jaká je situace v zemědělských vědách dnes? V ČR došlo od roku 2001 právě v zemědělských vědách ve srovnání s ostatními obory k nejzásadnějšímu nárůstu zastoupení žen, a to jak v magisterském, tak v doktorském studiu. V roce 2014 je zastoupení žen mezi studujícími magisterského studia zemědělských věd 66 % (tj. o 14 procentních bodů víc než v roce 2001). Na úrovni doktorského studia je rozdíl ještě větší: podíl žen se tu zvýšil o 21 procentních bodů na hodnotu 56 %.

„Zastoupení mužů a žen na pozicích výzkumníků se ale nijak nezměnilo: v zemědělských vědách působí stejně jako v roce 2001 40 % výzkumnic. Znamená to, že kvalifikované ženy akademickou půdu opouštějí právě po absolvování doktorského studia," dodává Hana Tenglerová z NKC – gender a věda.

Cílem Ceny Milady Paulové je tento rok povzbudit více žen, aby se výzkumné práci v zemědělských vědách věnovaly, a ocenit význam práce těch, které tak již činí.

Obecně je cena určena významným vědeckým osobnostem za jejich přínos rozvoji oboru, včetně pedagogické činnosti, vedení diplomových a disertačních prací, ale také za spolupráci s občanskými organizacemi nebo průmyslovou sférou. Je určena vědkyním, které se angažují v akademické, občanské nebo soukromé sféře. Cena je každý rok udělována v jiném oboru. Smyslem udílení Ceny je veřejně a také formou finančního daru ocenit vědeckou práci významných českých badatelek a inspirovat začínající vědkyně nebo studující, které vědeckou dráhu zvažují. Cena je spojena s finančním oceněním ve výši 150 000 Kč.

Nominaci na ocenění může předkládat jednotlivec, skupina osob či instituce. Nominační dopisy musí být předloženy v elektronické podobě na emailovou adresu cena@soc.cas.cz a to nejpozději do 19. září 2016.

Organizaci soutěže zajišťuje MŠMT ve spolupráci s Národním kontaktním centrem - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. Nominace budou hodnoceny komisí složenou z národních expertů/tek a zástupců/kyň MŠMT a vyhlášeny na podzim tohoto roku.

Více informací naleznete na této stránce:

http://www.genderaveda.cz/cena-m-paulove/letosni-rocnik/


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz