Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

10 000 zvířat už letos prošlo rukama pracovníků záchranných stanic

15. 7. 2016 - PRAHA [ČSOP/Econnect]

Léto rozhodně není pro pracovníky záchranných stanic časem odpočinku. Stanice totiž přijmou zhruba 2/3 všech zvířat. Během jednoho dne se třeba do záchranné stanice v Praze dostane i 40 zvířecích pacientů. Záchranné stanice sdružené v Národní síti přijaly od počátku roku přes 10 000 potřebných zvířat.

Nejčastěji se v létě do záchranných stanic dostávají mláďata ptáků – drobní pěvci, sovy a dravci. Jedná se hlavně o mláďata, která hnízda opustila zcela dobrovolně v rámci svého přirozeného vývojového cyklu (létat začnou až za pár dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí). Tato mláďata pomoc člověka nepotřebují, což ovšem často lidé netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají. Dále jde o mláďata i dospělce vyčerpané teplem. Mláďata ptáků předčasně vyskakují ze sluncem rozpálených hnízd v dutinách domů. Zde je pomoc člověka nezbytná. Každý laik by měl při nálezu, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc je někdy opravdu obtížné, ihned zavolat záchrannou stanici.

Za měsíc červen zaevidovaly záchranné stanice také například příjem 80 ježků. Ti se dostali do stanice nejčastěji se zraněním od sekačky, po střetu s dopravou nebo jako mláďata uhynulých rodičů. Podobný počet zaznamenaly stanice také v příjmu kání, které se do stanic dostávají tradičně po zásahu elektřiny na sloupech el. vedení, ale také jako mláďata vypadlá z hnízd při prudkých bouřkách nebo vlivem lesní těžby. V letošních červnových statistikách ale vedou poštolky, kterých bylo přijato přes 300! Mezi nimi i více než 200 většinou zbytečně sebraných mláďat.

Záchranná stanice Ochrany fauny upozorňuje na výskyt mláďat netopýrů: „V těchto dnech se začínají osamostatňovat netopýří mláďata, mohou být zpočátku nejen nezkušená, ale i trochu dezorientovaná a omylem vletět třeba i do vašeho příbytku. Pokud k tomu aby netopýr vyletěl, nestačí tma a otevřená okna, pak ho uchopte kusem látky nebo rukavičkou a vložte do papírové krabice. Večer krabici na klidném místě, nejlépe v blízkosti nálezu či vodní plochy otevřete a umožněte mu vyletět“.

Pokud Vám není lhostejný osud zraněných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto 33 55 33 22/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 30 Kč, příjemce obdrží 28,50 Kč, službu provozuje Fórum dárců). Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz