Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Konference v Bruselu reaguje na celoevropský problém porušování pracovních práv

4.4.2016
PRAHA [Multikulturní centrum Praha]
Autor: Adriana Qubaiova, tel: 296325345

V pondělí 4. dubna proběhne v budově Evropského výboru regionů v Bruselu konference Labour mobility and citizenship safeguarding social standards in Europe. Tématem bude porušování pracovních práv občanů EU, mobilita a sociální dumping. Akci pořádá Multikulturní centrum Praha a bruselská síť NNO Solidar.

Konference je součástí projektu Labour Citizenship - Pracovní občanství (dále LABCIT), spolufinancovaného z programu EU Europe for Citizens. Jedním z jeho cílů je popsat vývoj konceptu evropského občanství v souvislosti s pracovní mobilitou a zjistit, s jakými typy porušování pracovních práv se občané EU při výkonu práce potýkají.

V rámci projektu spolupracuje 12 organizací z jedenácti evropských států. Hlubší šetření problému porušování pracovních práv proběhlo vedle České republiky také v Německu, Itálii, Rumunsku a Litvě. Všechny zúčastněné organizace získaly dohromady informace o konkrétních případech obvykle systémového porušování práv od více než 250 respondentů. Partneři v jednotlivých zemích zdokumentovali nejčastější protiprávní praktiky a některé nejvíce alarmující případy v detailních zprávách.

Z dosavadního výzkumu plyne, že ochrana pracovních práv občanů EU není dostačující. Mobilní pracovníci ze států EU se často potýkají s neznalostí vlastních práv či jazyka dané země. Zaměstnavatelé toho zneužívají, pracovníky podhodnocují, případně nevyplácejí, uchylují se i k dalším ilegálním praktikám, čemuž se lze jen obtížně bránit. Neexistují spolehlivé mechanismy, jež by mohly případům vykořisťování evropských migrujících pracovníků předcházet, což potvrzují konkrétní výpovědi poškozených.

„Po měsíci práce v Itálii nám nikdo nic neřekl. Volali jsme do agentury, abychom se zeptali, jestli nám výplatu zašlou a pomalu jsme si začali uvědomovat, že je něco špatně. Šéf neustále opakoval: ‚Zítra, zítra.‘ Dodnes jsem peníze nesehnala,“ popisuje svou zkušenost jedna z respondentek, rumunská pracovnice v turistickém sektoru Dora. Podobnou zkušenost má také skupina rumunských svářečů, která v Česku po podvodném jednání zaměstnavatele skončila zcela bez peněz na autobusovém nádraží: „Když jsme si stěžovali na hrozné pracovní podmínky, na to, že nerozumíme smlouvám v češtině a na nevyplácení mzdy, vyhrožovali nám, že nás pošlou domů bez peněz.“ Z téměř bezvýchodné situace a nakonec i k zadržovaným penězům se pracovníci dostali až díky pomoci Diakonie ČCE.

Projekt LABCIT si klade za cíl přispět k současné debatě o pracovní migraci a mobilitě a v rámci konference představí také některé návrhy na změny pro jednotlivé země. Mezi návrhy je například posílení role, efektivity a pravomocí inspekcí práce, zdůraznění pozice nevládních organizací, zajištění překladu oficiálních smluv uzavíraných mezi zaměstnanci a zaměstnavateli do rodných jazyků zaměstnanců a další.

Stránky projektu LABCIT: (CZ) https://migraceonline.cz/cz/o-migracionline/projekty/testing-eu-citizenship-as-labour-citizenship-from-cases-of-labour-rights-violations-to-a-strengthened-labour-rights-regime (EN) https://migrationonline.cz/en/about-us/current-projects/testing-eu-citizenship-as-labour-citizenship-from-cases-of-labour-rights-violations-to-a-strengthened-labour-rights-regime

Zprávy z jednotlivých zemí jsou k nahlédnutí zde.
https://migrationonline.cz/en/e-library/social-standards-at-risk-making-the-case-for-labour-citizenship-in-europe

Zpráva o porušování pracovních práv migrantů ze států EU v České republice zde.
https://migrationonline.cz/czech_republic_country_report.pdf


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz