Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Veřejná konzultace ERÚ k novým tarifům je nefér. Hnutí Duha spustilo nový web pro výhrady k nim

25. 1. 2016 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Jednoduchou webovou aplikaci pro výhrady vůči novým elektrickým tarifům dnes spustilo Hnutí DUHA. Z adresy www.neplytvameelektrinou.cz mohou lidé napsat předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové, že nejsou spokojeni s návrhem nových elektrických tarifů. Ekologická organizace se totiž domnívá, že vyhlášený půlroční veřejný konzultační proces je jen trik pro veřejnost namísto dobré vůle změnit ještě tarify. změnit. První lidé již na web píší.

Celý "konzultační proces" vnímá ekologická organizace jako alibistický postup. ERÚ i distribuční společnosti totiž mají přesné informace o velikosti jističů i spotřeby každého z asi šesti miliónů zákazníků . A dokážou tak naprosto přesně určit, který typ domácností a dokonce které konkrétní domácnosti budou novými tarify poškozeny a které na nich vydělají. Pokud by ERÚ chtěl, mohl by do potenciálně ohrožených domácností vyslat rovnou projektanty a elektrikáře. Hnutí DUHA se proto domnívá, že vypsaný konzultační proces je zcela neférový.

Paní M.K. napsala: "Bydlím v domě, jsem důchodkyně a žiju již sama, topím plynem a mám spotřebu elektřiny kolem 1000 kW/rok. Mám jistič 3x25 A. Bylo mi řečeno, ať si zavolám elektrikáře, který mi řekne, jaký jistič mi stačí. Ale naše vesnice je v povodňovém pásmu a Labe nás již 2 x zaplavilo. Co udělají všichni, když vyklidí bahno? Na obecním úřadě si zapůjčí 2 až 3 vysoušeče na dům a ty pak běží nonstop několik měsíců."

Pan K.B. napsal: "Musím říci, že jsem trochu zklamám, že jste pana Chvojku nechal utéci z "lopaty". Kalkulátor, který obhajoval, je totiž paskvil. Roční odběr VT a NT musí zadavatel vyplnit v kWh. Cenu ovšem musí vyplnit v Kč za MWh. Proč v jednom formuláři různé jednotky? Připusťme, že pokud bude zadavatel pozorný, všimne si toho. Daleko neodpustitelnější je kolonka za odběrné místo. Protože jsem to ve svém vyúčtování nenašel, zavolal jsem na svého distributora. Tento termín neznali a pouze odhadovali co by to asi mohlo být. Následně jsem s kolegou zavolali na další tři náhodně vybrané distributory a výsledek byl stejný, Ale to není vrchol. Přesvědčivou odpověď jsme neobdrželi ani na ERÚ."

Dotaz paní R.D., který již adresovala na Energetický regulační úřad, zní: "Jak jste dospěli k tomu, že aby člověk měl "nárok" na dvoutarifový systém v NTS, bude třeba, aby podíl kWh odebraných v nízkém tarifu byl z celkového počtu kWh více než 91%. Tzn. ve vysokém tarifu je třeba odebrat maximálně 9% kWh. Jak jsem včera psala svůj dotaz, vzhledem k této podmínce bych musela za rok odebrat o 2250 kWh v NT více, abych nezaplatila za elektřinu více než dnes a naopak abych ušetřila."

Pan R.Z. se na adresu ERÚ rozhořčil: "V bytovém domě, ve kterém nemám jinou možnost kvůli přípravě pokrmů, mám instalovaný jistič 3x25A (leda, že bych si uprostřed kuchyně rozdělal táborák; při instalaci el.varné desky musím mít 3x25A). Tak mi ve vašem kalkulátoru neraďte, že mám přejít na nižší - je to nemožné!!! A abych díky Vaší změně platil o 100% vyšší výdaje na elektřinu je naprosto směšné. V bytě bydlím celý rok a elektřinu na vaření využívám min. 3x týdně - naprosto nesmyslný údaj v kalkulačce tvrdí, že jistič využívám jen 40 hodin ročně!!! (Život nejsou jen čísla, je potřeba používat i rozum). Ale možná je dobré si pořídit klimatizaci, sušičku a další energeticky náročné přístroje - vždyť to jasně z Vaší "reformy" vyplývá. A nejvíce ohrožená skupina obyvatel, senioři, budou stěží zasílat reakce na Váš e-mail."

Návrh nových tarifů kritizovala ekologická organizace již minulý týden. Z analýzy, na které s Hnutím DUHA spolupracovali externí experti, elektrikáři a revizní technici z praxe vychází, že:

• Nové tarify trestají všechny, kdo šetří elektřinou - ať už proto, že to považují za správné a ekologické nebo proto, že chtějí prostě ušetřit za účty, či si vyrábějí svou levnější a čistou elektřinu v malých a nedotovaných fotovoltaických panelech na střeše.
• Na změnu doplatí domácnosti s nízkou spotřebou, typicky matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku a chalupáři. Pokud nové tarify ERÚ schválí, tyto skupiny si skoro jistě od příštího roku za elektřinu připlatí několik tisíc korun, prokazují první případy domácností, které se na Hnutí DUHA obrátily. Na změně naopak vydělají velké průmyslové podniky a domácnosti s nadprůměrnou spotřebou. Vydělá i velká energetická trojka - ČEZ, E.On a PRE: návrh tarifů totiž motivuje ke zvýšení spotřeby a zašlapává malé decentralizované zdroje, které trojce začínají konkurovat ve výrobě elektřiny.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: "Jsme přesvědčeni, že pro to, aby připravil opravdu spravedlivé tarify, nepotřebuje ERÚ slyšet od náhodných a počítačově zdatných penzistů, studentů a matek samoživitelek, kde je problém. ERÚ má perfektní přehled o parametrech spotřeby všech šesti miliónů zákazníků a dokáže tak velmi přesně říci, kdo bude poškozen, a ještě mu poslat dopis až domů. Nám, kteří taková data nemáme, taková jednodušší analýza trvala několik dní a potřebovali jsme k tomu jen dva elektrikáře z praxe a tři excelové soubory. Zdání veřejné konzultace je podle mě falešná maska populistické ochránkyně lidu před zlými energetickými společnostmi."

"Nebo snad očekává paní předsedkyně, že si sedmdesátiletý pan Vávra vezme své roční vyúčtování elektřiny, na webu ERÚ postupně zadá do formuláře, kolik platí měsíčně za odběrné místo, kolik ampérů má jeho jistič a kolik kilowatthodin spotřebovává v nízkém a kolik ve vysokém tarifu? A že až zjistí, že nové tarify jsou pro něho drahé, tak otevře další okno a odešle své připomínky na ERÚ? To doufám ne. Daleko víc mi celý tento cirkus zavání populistickým krokem, jehož snahou je vyvolat dojem, že lidé ještě mohou zásadně změnit podobu tarifů a že paní předsedkyně Alena Vitásková je tu proto, aby je ochránila".

"Hned první den po spuštění nové webové aplikace pro zasílání připomínek ERÚ k novým tarifům nám poslala rozhořčené maily řada spotřebitelů. Některé z nich jsou se svolením pisatelů uvedeny pro ilustraci v tiskové zprávě."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

25. 1. 2016
28. 1. 2016
nové tarifyMiloslava Verdanová ( M.V.)
28. 1. 2016
29. 1. 2016
19. 2. 2016

Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz