Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Lidé si mohli dojít pro průkazku k provozování sexuální práce. ROZKOŠ bez RIZIKA tak protestovala proti návrhu k regulaci prostituce a upozornila na problém násilí v sexbyznysu

17. 12. 2015 - PRAHA [Econnect/ROZKOŠ bez RIZIKA]

Dnes 17. prosince si lidé mohli přijít v Praze na Palackého náměstí pro průkazku k provozování prostituce. Fiktivní doklad zde vystavovala nezisková organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, která se tak snažila upozornit na problematický návrh zákona k regulaci prostituce, o jehož osudu má rozhodnout Poslanecká sněmovna. Organizace zároveň uctila památku zavražděných sexuálních pracovnic a pracovníků.

„Chtěli jsme upozornit na nesmyslnost návrhu k regulaci prostituce, který leží od začátku roku 2014 v Poslanecké sněmovně. Návrh zákona i přes připomínky ROZKOŠE bez RIZIKA obsahuje věci, jako jsou průkazky pro sexuální pracovnice, vznik registru sexuálních pracovnic a pracovníků, povinné lékařské prohlídky apod., jež v reálných podmínkách nefungují,“ vysvětlila smysl happeningu manažerka sociálních služeb R-R Jana Poláková. R-R dále kritizuje neustálé odkládání rozhodnutí o osudu zákona, k němuž se negativně vyjádřila vláda i Petiční výbor Poslanecké sněmovny.

„Návrh se téměř nezabývá ochranou práv osob poskytujících placené sexuální služby, navíc plošně zakazuje nabídku sexuálních služeb na veřejnosti (venkovní stanoviště). Ve výsledku by znamenal přesunutí většiny sexuálních pracovnic a pracovníků do ilegality – tedy práci v bytech či eskortních službách bez platného oprávnění. Tyto osoby se díky jejich nelegálnímu postavení budou obávat využívat preventivní služby či žádat o pomoc policii v případě napadení,“ doplnila Jana Poláková z R-R.

Přitom podle policejních statistik bylo jen od roku 2000 nahlášeno kolem tři sta násilných trestných činů vůči sexuálním pracovnicím. K těm nejčastějším patřily loupeže, úmyslná ublížení na zdraví, vydírání nebo omezování a zbavování osobní svobody. Celkem je od roku 1994 oficiálně evidováno 31 případů vraždy sexuálních pracovnic a pracovníků. Některé z příběhů násilných činů rozdávala organizace R-R spolu s perníčky proti předsudkům kolemjdoucím.

ROZKOŠ bez RIZIKA v současné době zpracovává v rámci projektu „S tebou ne! aneb Prevence násilí na ženách v sexbyznyse“ výzkum k tématu násilí. Jeho výsledky zveřejní na jaře roku 2016.

Světový den za ukončení násilí na sexuálních pracovnicích a pracovnících si organizace, které pomáhají ženám a mužům ze sexbyznysu, připomínají od roku 2003. Jeho symbolem je červený deštník, který symbolizuje vzdor vůči diskriminaci lidí pracujících v sexbyznysu. Den vznikl k uctění památky obětí sériového vraha od „Zelené řeky“ (the Green River Killer), který byl usvědčen ze 49 vražd žen a mladých dívek, zejména prostitutek. V tento den organizace působící na poli prosazování práv sexuálních pracovníků a pracovnic upozorňují např. na negativní důsledky represivní legislativy namířené proti osobám, které poskytují placené sexuální služby. Více o 17. prosinci: http://www.december17.org/.

ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. (R-R) vznikla v roce 1992. Posláním neziskové organizace je zlepšovat postavení sexuálních pracovnic a snižovat rizika, která s sebou práce v sexbyznysu přináší. R-R ženám ze sexbyznysu nabízí sociální, zdravotní a terapeutické služby a internetové poradenství. V současné době má tři poradenská centra (Praha, Brno, Č. Budějovice), devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací. Organizace pravidelně pořádá akce pro veřejnost, např. testování na HIV zdarma, připravuje besedy, přednášky, ale i divadelní představení. V posledních letech se cíleně věnuje rozvoji sexuální asistence v ČR. Více na www.rozkosbezrizika.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz