Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Příběhy nadšení: 40 let pomoci přírodě a památkám

11. 9. 2014 - BRNO [Econnect/Hnutí Brontosaurus]

Hnutí Brontosaurus slaví 40 let a je jednou z nejstarších ekologických organizací v České republice. U příležitosti oslav Brontosaur spustil jedinečný projekt Příběhy nadšení, v rámci kterého byla shromážděna pestrá mozaika zajímavých příběhů z historie i současnosti dobrovolnictví.

Jejich autoři jsou nevšední a silné osobnosti, které Vám s radostí dáváme jako tipy pro Vaše články, rozhovory, reportáže, pořady. Krátký popis dvanácti vybraných Příběhů najdete níže. Celá vyprávění i s telefony a e-maily na autory najdete na https://docs.google.com/file/d/0B8FiLGDLVlnnZ2hpcEF2Qy1ZbUk/edit


* Příběhy nadšení
Pestrá mozaika zajímavých příběhů z historie dobrovolnictví. Celá vyprávění i s kontakty na autory najdete na https://docs.google.com/file/d/0B8FiLGDLVlnnZ2hpcEF2Qy1ZbUk/edit

Jiří Jiránek
Stál u kolébky Brontosaura.

Jiří Dražil (přezdívka George)
Už více než 30 let opravuje hrad Lukov, který doslova vykřesal z ruin. Jeden tábor v roce 1984 zrušil zásah Státní bezpečnosti, byli třeba absurdně nařčeni z podpory Kukluxklanu.

Jiří Kulich
Popisuje mj., jak v době komunismu organizoval v Praze diskuse o ožehavých tématech. Po revoluci s manželkou rozjeli úspěšné středisko ekologické výchovy a etiky SEVER v Krkonoších.

Roman Haken
Brontosaurus, který se z elektrikáře vypracoval až do výboru v Bruselu.

Zuzana Brzobohatá (přezdívka Zula)
Už 26 let hospodářka dětského oddílu z Tišnova a do června europoslankyně. Vypráví o oddíle a také reflektuje, jak její politickou dráhu ovlivnilo působení v neziskovce.

Soňa Kappelová (přezdívka Veverka)
Vedoucí tišnovského dětského oddílu, ve kterém vyrostla, naučila se práci s lidmi a našla si i manžela :o).

Pavel Ecler
Na Brontosauřích akcích na hradě v Boskovicích se vyučil kastelánem. Nyní pracuje na zámku Veltrusy.

Hana Chalupská
Zažila skvělý tábor s Brontosaurem, který ji dost ovlivnil, třeba přestala jíst maso. Dnes se věnuje občanskému aktivismu, například za ochranu stromů a čistší vzduch v Brně.

Zdeněk Frélich
Věnuje se ovocným sadům v zaniklé německé osadě Zastávka v Rychlebských horách. Zmiňuje i činnost Brontosaurů na Jesenicku.

Jan Křivonožka
Zachránil louku v Beskydech, na které dnes radostně rostou orchideje. Věnuje se tradičním řemeslům, z fyzika s vysokoškolským diplomem se stal kamnářem.

Blanka Dobešová
Její cesta vedla od akcí s Brontosaurem k založení lesní školky u Brna. A dnes připravuje přírodní hřbitov v Praze.

Kristina Studená
Organizuje Brontosauří zahraniční akce, třeba pomoc v krajanské osadě v Českém Banátě nebo při značení turistických cest na Ukrajině.

Další Příběhy:
http://www.pribehy-nadseni.cz


***

* O Hnutí Brontosaurus
Akce Hnutí Brontosaurus představují originální spojení dobrovolnické práce a kvalitního zážitkového programu. Účastníci pomáhají přírodě a historickým památkám, od sázení stromků, kosení vzácných luk až třeba po opravy hradů a zámků. Šikovní organizátoři navíc na akce připravují sportovní hry, umělecké činnosti a nápadité aktivity na rozvoj sociálních dovedností.
Pro širokou veřejnost sdružení připravuje pestrou nabídku akcí od táborů, víkendovek až po večerní kluby, které se konají po celé České republice. Děti se mohou zapojit do přírodovědných oddílů s celoroční činností. Pod Brontosaurem funguje i několik středisek ekologické výchovy.
Oficiální stránky s kalendářem akcí jsou na www.brontosaurus.cz

* Brontosaurus slaví 40 let
Brontosaurus, jako symbol ekologického hnutí, se narodil v roce 1974. Nenápadná zmínka v časopise Mladý svět vzbudila obrovskou vlnu nadšení a pomoci přírodě a památkám. Desetitisíce lidí sázely stromy, opravovaly hrady, kosily louky, čistily studánky a uklízely černé skládky. Tehdejší slogan zněl: Brontosaurus to nepřežil, protože přerostl své možnosti. Přežije člověk rok 2000?
Pod hlavičkou Brontosaura nadšenci během let uspořádali tisíce akcí. Zachránili hrad Lukov před zchátráním, pomohli s údržbou luk s orchidejemi v Bílých Karpatech, přesadili tisíce leknínů a bledulí letních ze dna před napuštěním Novomlýnských nádrží, pracovali v lesích v Krkonoších. A pomohli i na řadě dalších míst.
Pěkné vyprávění o předrevoluční historii: http://brontosaurus.cz/aktuality/355-nas-brontosaurus-drzel-v-puse-ctyrlistek-rozhovor-s-jirim-jirankem-ke-40-letum-hnuti

* Dort pro Brontosaura
Hnutí Brontosaurus je jednou z nejdéle existujících ekologických organizací v České republice a letos slaví 40. narozeniny. A to víkendovým festivalem Dort pro Brontosaura, který se koná 19.-21. září na zámku v Telči. Na akci bude pestrá směs workshopů, debat, koncertů, divadel, her, setkávání, inspirace a nových trendů. V sobotu dopoledne navíc dobrovolníci pomůžou zámku v Telči i okolní přírodě. Na oslavu jsou zváni všichni dávní, současní i budoucí příznivci Brontosaura, velice vítaná jsou i média. Podrobnosti o festivalu jsou na http://dort.brontosaurus.cz
Další informace rád sdělí ředitel ústředí Dalimil Toman na telefonním čísle 605 763 112 nebo e-mailu dalimil.toman@seznam.cz


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz