Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Akční den WePromise (15.5.2014) – Propojení kandidátů do Evropského parlamentu a jejich voličů nad tématem digitálních práv

15.5.2014
PRAHA [Iuridicum Remedium, o. s.]
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902

Koalice 36 nevládních organizací z celé Evropy vyzývá v rámci kampaně WePromise každého, aby se zapojil do celoevropské akce, jejímž cílem je zajistit, aby při volbách do Evropského parlamentu byli zvoleni ti kandidáti, kteří budou hájit naše digitální práva, jako je svoboda internetu, ochrana soukromí a osobních údajů nebo reforma autorského práva. Cílem kampaně je dát možnost kandidátům do Evropského parlamentu informovat voliče o tom, že podporují Listinu digitálních práv, která upravuje 10 principů, kterými se politici zavázali při svých hlasováních řídit. Iniciativa zároveň vyzývá voliče, aby kandidáty, kteří se k tomuto závazku připojili, preferovali při své volbě.

Evropský parlament rozhoduje o stále více věcech, které mají přímý dopad na naše základní práva a svobody. Právě Evropský parlament je přitom místem, kde mohou voliči vůbec nejvíce ovlivnit budoucnost často nadnárodních témat týkajících se problematiky ochrany soukromí, svobody a neutrality internetu nebo nutné reformy autorského práva.

Česká nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) spolu s partnerskými organizacemi z celé Evropy sdruženými v iniciativě European Digital Rights (EDRi), upozorňují dlouhodobě na rizika pro naše soukromí, bojují za zlepšení pravidel ochrany osobních údajů, ale i za zachování svobodného a otevřeného internetu, za svobodný přístup k informacím nebo za reformu autorského práva.

„Volby do Evropského parlamentu jsou jedinečná možnost, jak zachovat svobodný a otevřený internet a jak zabránit přijetí norem, jejichž cílem je sledování lidí, cenzura nebo omezování svobody slova,“ uvedl Joe McNamee výkonný ředitel EDRi.

Akční den WePromise se koná dnes po celé Evropě, vedle EDRi a jejích členů ji podporují i další organizace, jako například Reportéři bez hranic, Wikimedia Deutschland nebo německá spotřebitelská organizace Verbraucherzentrale Bundesverband. Cílem dnešních aktivit sestávajících se z mediálních kampaní, kampaní na sociálních sítích, různých debat a setkání, je seznámit veřejnost i kandidáty do Evropského parlamentu s Listinou digitálních práv a přimět je k podpoře zásad, které jsou v ní definovány.

S Listinou digitálních práv se voliči i kandidáti do Evropského parlamentu mohou seznámit na české verzi internetových stránek www.wepromise.eu/cs. Lze v ní nalézt závazky týkající se otevřenosti a transparentnosti veřejné správy, ochrany soukromí zejména v souvislosti s novými technologiemi, ochrany svobody slova na internetu, nutnosti reformy autorského práva, podpory svobodného softwaru, regulaci vývozu technologií využitelných ke sledování a cenzuře do nedemokratických zemí, zachování nezávislé správy internetu atd.

„Cílem celé kampaně je umožnit kandidátům do Evropského parlamentu přihlásit se k zásadám definovaným v 10 bodech Listiny digitálních práv a dát jasně najevo voličům, pro něž jsou tyto principy důležité pro rozhodování o tom, komu dát v evropských volbách svůj hlas, jakým způsobem budou v těchto otázkách v případě zvolení hlasovat. Je pak na voličích, jestli budou tyto kandidáty preferovat kroužkováním při své volbě,“ uvedl výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

IuRe v minulých týdnech oslovilo všechny větší strany s reálnou nadějí na úspěch ve volbách, aby se jejich kandidáti k prohlášení připojili. Z celé Evropy do současné doby principy Listiny podepsalo více než 330 kandidátů, z České republiky pak 13 osob.

Možnost připojit se je otevřena pro všechny kandidáty bez rozdílu. Svůj souhlas s principy Listiny mohou vyjádřit jednoduše prostřednictvím kontaktů uvedených na stránkách kampaně. Voliči pak mohou čestným prohlášením slíbit, že podpoří ty kandidáty, kteří se k principům Listiny digitálních práv připojili.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz