Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sedmá generace 1/2014: Africká krása

20.2.2014
BRNO [Sedmá generace]
Autor: Vít Kouřil

V novém čísle Sedmé generace se mimo jiné dočtete odpovědi na tyto otázky: Proč v Africe mizejí stromy a přibývá extrémně chudých? Jaký je náš podíl na lovu nosorožců a slonů? Jak vypadá jiné květinářství? Může ochránce přírody střílet medvědy? Proč je v Manile lepší přespávat na hřbitově? Co fakticky znamená, že naši zvířecí bližní už podle práva nejsou věci? Proč se louky Přírodní rezervace Javorůvky přestaly ručně kosit? Prolomí se v severních Čechách limity těžby uhlí? O čem vypráví červ Augustin? Můžou lidé nahradit včely? Proč to ekologický aktivista Miroslav Patrik nikdy nevzdá? Co znamená být opravdu živým?

Na stránkách letošní jedničky jsme se vypravili mezi ugandské pastevce, zambijské městské zahrádkáře, obyvatele filipínských slumů, brněnské eko-květinářky nebo bělokarpatské sekáče. Dočtete se též o dlouhodobě pokoušených limitech těžby uhlí, nové právní úpravě zvířat v občanském zákoníku, hrozícím online dohledu, paradoxní svobodě, environmentální výchově v Rakousku, sympoziu Poetika živého světa nebo živoucím odkazu přírodovědce, ochranáře a lovce Julia Komárka. A kromě pravidelných sloupků se dočkáte i recenzí filmů Víta Janečka Léčba dějin a Markuse Imhoofa More Than Honey, respektive sborníku Krajina.

V rozhovorech jsme vyzpovídali režiséra dokumentů Africa obscura a divoČINY Jana Svatoše, podle nějž by se měl v Africe lépe regulovat turistický ruch. „Pro ilustraci uvedu jeden zážitek z rezervace Masai Mara, což je jedna z turisticky nejvytíženějších destinací na jihu Keni. V srpnu, kdy dochází ke slavné migraci pakoňů a zeber, jsme tam byli svědky situace, kdy fotografové úplně zabránili zvířatům v úspěšném přebrodění řeky plné krokodýlů. Když se přes ni stádo dostalo a začalo vylézat na druhý břeh, narazilo na hradbu asi osmi aut. Zvířata se tak vyděsila, že začala v panice padat zpátky do vody. To vše jen kvůli honbě za snímky.“ V závěrečném profilovém rozhovoru jsme s vytrvalým předsedou Dětí Země Miroslavem Patrikem hovořili o životě v první linii, slabinách zelených i banální společnosti: „Když si srovnáme, že v mladém paleolitu v období pavlovienu před asi 30 tisíci lety byla jižní Morava evropskou velmocí, která udávala kulturní, ekonomický a společenský tón, tak teď jsme z pre-historického hlediska opravdu mimo mainstream.“

V e-verzích a na webu 7.G jako obvykle najdete více fotek či delší verze některých článků. V šesti nových fotogaleriích pak nabízíme například snímky manilských slumů od Dalibora Mlčáka, zambijské městské farmáře zachycené Lenkou Voleníkovou, ekovýchovné dílny v Dolním Rakousku nebo fotografie Drahomíra Stulíra z výpravy za netradičními květinami Efeméru.

Seznam všech článků čísla najdete na www.sedmagenerace.cz/cislo/01-2014


Smělé jarní plány přeje
redakce 7.G.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz