Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Úřad pro ochranu osobních údajů prověří na podnět IuRe archivaci milionů krevních vzorků novorozenců

2. 12. 2013 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium/Fond Otakara Motejla]

IuRe k problematice natočilo i informační video, v němž doporučuje, aby ti, kteří s archivací vzorků nesouhlasí, zažádali nemocnice o jejich likvidaci. Archivace má probíhat na základě souhlasu rodičů, proto by jim nemocnice měly vyhovět. Zároveň v případě uchovávání vzorků bez souhlasu, mohou podat poškození podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů, protože v takovém případě je uchovávání screeningových kartiček se vzorky nelegální.

„Existence takového množství centralizovaně uchovávaných údajů včetně krevních vzorků, které lze potenciálně zneužít například pro provádění analýz DNA, nás překvapila. Samotné provádění novorozeneckého screeningu je jistě na místě a byli bychom neradi, aby informace o tom, jak se následně nakládá s krevními vzorky, vedla k jeho odmítání. Problém je pouze v následné archivaci,“ říká výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil a dodává: „Tento problém nicméně považujeme za závažný, a proto se na něj zaměříme ve speciální kampani. Naším cílem je zrušení těchto registrů a likvidace vzorků, které jsou v nich uloženy v rozporu se zákonem.“

Screeningové kartičky včetně krevních vzorků jsou v nemocnicích uchovávány podle pokynu Ministerstva zdravotnictví. Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla, který na tomto projektu s IuRe spolupracuje, k tomu dodává: „Tento odběr neukládá žádný zákon a měl by být prováděn na základě souhlasu rodičů dítěte. Je nicméně otázkou, zda jsou rodiče před odběrem informováni i o tom, co se s krevními vzorky bude dít po provedení screeningu.“ Porodnice po odebrání krve a přiřazení evidenčních kartiček zašle vzorky poštou do vybraných nemocnic, v nichž je screening proveden a kartičky archivovány.

„Podle informací z nemocnic je v současnosti nejvíce screeningových kartiček uchováváno ve FN Královské Vinohrady. Jedná se o 2 miliony kartiček s krevními vzorky, přičemž nejstarší jsou z roku 1985,“ upřesňuje Jan Vobořil. Na druhé příčce je FN Brno s 850 000 kartičkami uchovávanými od roku 1990. Všeobecná fakultní nemocnice a FN Olomouc archivují od roku 2009 zhruba 320 tisíc, respektive 115 tisíc kartiček.

IuRe nemá informace, že by docházelo ke zneužívání krevních vzorků, ale upozorňuje na rizika spojená zejména s prováděním analýz DNA. Z takového vzorku krve lze podle IuRe provést analýzu DNA i desítky let po jeho odebrání, získat informace o predispozicích k dalším nemocem, které mohou být potenciálně zneužity například pojišťovnami nebo zaměstnavateli. Lze také zjistit citlivé údaje o etnicitě. Krevní vzorky si ale může vyžádat například i policie a využívat je jako alternativu k vlastní kriminalistické databázi DNA. „S rozvojem genetiky se možnosti zneužití takového archivu budou v budoucnu dále rozšiřovat,“ doplňuje Jan Vobořil.

Screeningová vyšetření na jednu skupinu chorob provádí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nebo Fakultní nemocnice v Brně, druhou skupinu nemocí testuje Všeobecná fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice v Olomouci. Po provedení vyšetření musí být kartičky podle pokynu Ministerstva zdravotnictví archivovány minimálně po dobu 5 let. Následně ale může být pokračováno v jejich archivaci podle interních pravidel nemocnic i déle. Podle www.novorozenecky-screening.cz je vzorek uchováván v archivu nemocnice zpravidla až po dobu 100 let.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz