Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Káva první ligy & férové míče

2. 6. 2005 - PRAHA [Econnect / Ekumenická akademie]

-foto-
-foto-
Finalista letošní Bundesligy ve spolupráci s Fairtrade organizací El-Puente představil v květnu kávu Schalke 04. Tento projekt má pomoci producentům z chudých zemí Latinské Ameriky. V oblasti sportu a výroby míčů existuje také tzv. Atlantská dohoda z roku 1997. Podepsala ji FIFA, UNICEF a sialkotská obchodní komora a zavazuje výrobce v Sialkotu, kde se vyrábí 80% všech míčů na světovém trhu, nevyužívat dětské práce.

Schalke hraje fér

Finalista letošní Bundesligy ve spolupráci s Fairtrade organizací El-Puente představil v květnu kávu Schalke 04. Tento projekt má pomoci producentům z chudých zemí Latinské Ameriky. Hráč Marcel Bordon z Brazílie, který je kmotrem této akce říká: „Jsem rád, že můj tým podporuje myšlenku spravedlivě obchodované kávy. Férovost platí ve sportu – a měla by hrát důležitou roli i ve světovém obchodě.“

Káva Schalke 04 je vysokohorská, ve stínu pěstovaná Arabica od drobných farmářů. Při jejím pěstování se nepoužívají žádná chemická hnojiva ani pesticidy a má mezinárodní certifikát Bio. Kávu pěstuje skupina drobných zemědělců v rámci projektu, který se zaměřuje na pomoc farmářům postižených těžkou krizí na světovém trhu s kávou. Mnoho farmářů v Latinské Americe pod tlakem finančních těžkostí bylo donuceno přejít z pěstování kávy na pěstování koky a máku, které slouží jako základní surovina drogovým kartelům. Naproti tomu Fair Trade organizace dávají pěstitelům kávy možnost produkovat nejkvalitnější kávu za dobrých obchodních podmínek.

Díky Fair Trade prémii mohou družstva farmářů společně zajišťovat vzdělávání a poradenství, budování základní infrastruktury, zdravotní péči, podporu ženských projektů, školství a kultury.

Manager týmu Rudi Assauer k tomu dodává: „Důležité ve fotbale je hrát fér. V současnosti není fotbal představitelný bez hvězd z celého světa. Když tedy můžeme přispět k tomu, aby se hrálo čestně i na poli světového obchodu, rádi to uděláme.“

(více informací na www.schalkespieltfair.de)

Férový fotbal – férové míče

Osmdesát procent všech míčů na světovém trhu se vyrábí v pakistánském městě Sialkot. Míče se šijí ručně, 32 dílů je spojeno 650 stehy. Výroba sportovních potřeb a oblečení je velmi často spojena se zneužíváním dětské práce, nevyhovujícími pracovními standardy a nerovným postavením žen.

Fair Trade organizace se snaží o zlepšení pracovních podmínek tím, že výrobcům nabízí partnerské obchodní vztahy. Díky aktivitě těchto organizací byla v roce 1997 mezi FIFA (Federation Internationale de Football Association), Unicef a sialkotskou obchodní komorou uzavřena tzv. Atlantská dohoda, v níž se většina výrobců v Sialkotu zavázala nevyužívat dětské práce. Díky tomu poklesl počet dětí, které nenavštěvovaly základní školu z 15 na 1,5 %. V r. 1998 pak vydala FIFA zákaz certifikování všech produktů, na jejichž výrobě se podílely děti.

Fair Trade organizace jdou ovšem dále. Firmy, které pro ně v Sialkotu vyrábí míče, musí dodržovat konvence Mezinárodní organizace práce (ILO) a díky ceně nabízené v systému Fair Trade vyplácí vyšší mzdy, zajišťují zaměstnancům všeobecnou zdravotní péči a přispívají na rozvoj městské čtvrti.

Prodej míčů tak upozorňuje na problém dětské práce ve sportovním průmyslu.


Tomáš Tožička

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz