Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Biofarma Sasov spustila unikátní komunitní projekt faremní bio výrobny

10. 4. 2013 - SASOV [Econnect]

Neustálé problémy se smluvními zpracovateli dovedly Josefa Sklenáře k rozhodnutí postavit si vlastní masnou výrobnu přímo na farmě. Na Sasově chtějí pro financování projektu uplatnit v České republice zcela nový model v duchu komunitou podporovaného zemědělství. Již pár týdnů po zahájení se na účtě sešla téměř třetina cílové částky.

K tomuto řešení sasovské přivedly nejen dobré zkušenosti zahraničních farmářů, ale také výsledek loňské ankety „Jak dál s biouherákem?“, kdy se tři čtvrtiny hlasujících vyslovily pro založení společného projektu. Mezitím však kromě biouheráku poslali koncem roku výpověď i další výrobci bio šunky, paštik, škvařeného sádla a uzených mas. Důvodem bylo, že bio výroba v menších objemech je přestala zajímat. Na biofarmě proto museli obnovení výroby biouheráku odsunout a soustředí se teď na rychlé zahájení vlastní výroby této základní škály masných výrobků, která má velký vliv i na ekonomiku chovu prasat a zpracování.

Aby masné výrobky zůstaly dostupné, rozhodl se Josef Sklenář kvůli snížení nákladů upravit méně využívané prostory faremních bio jatek a výrobnu vybavit repasovanou technologií (ovšem kvalitní, se zárukou a s plnohodnotným vybavením). Celková výše investice činí 2,3 miliony korun vč. DPH.

Pro všechny zájemce o projekt otevřela Biofarma Sasov u České spořitelny vázaný jistotní účet, kam lze poukazovat částky. Teprve pokud dosáhne celková částka na účtě stanovené výše, banka finance uvolní. Pokud by se nestihlo do 30. dubna shromáždit celou částku, tak banka vrátí tyto prostředky zpět na účty odesilatelů. Tím je zaručeno, že pokud se nesejde celá potřebná částka, nebude projekt podfinancován a investice vkladatelů ohrožena. Účastníci projektu budou vloženou investici (která bude vedena jako záloha na pozdější odběr zboží), dostávat postupně zpět ve formě sasovských produktů.

Do projektu se zapojili i pracovníci farmy, kteří se již těší, že si budou vyrábět výrobky sami a pravidelně, a že již brzy z vlastní výrobny zavoní i čerstvé jitrnice, jelítka a další dobroty. Pokud Vás nápad zaujal a chtěli byste se zapojit, více informací najdete na www.biofarma.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz