Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dnes mohly být zrušeny anonymní akcie. Senátoři ale návrh vrátili poslancům a hrozí, že spadne pod stůl

20. 3. 2013 - PRAHA [Econnect/Rekonstrukce státu]

Dnes mohl být schválen první z 9 zákonů, které jsou cílem Rekonstrukce státu: vládní návrh zákona, který ruší akcie na majitele u českých akciových společností. Senátoři ale vrátili návrh do sněmovny s nekvalitním pozměňovacím návrhem, který je v kolizi s evropskou směrnicí k veřejným zakázkám. Hrozí, že poslanci se nyní neshodnou a návrh neprojde vůbec nebo zůstane do voleb zaparkován ve sněmovně. Obavu, že ve sněmovně nebude nakonec schváleno vůbec nic, vyjádřil v Senátu i ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

„Zrušením anonymních akcií mohli dnes senátoři jasně zmenšit prostor pro korupci. Pokud chtěli řešit i další problémy související s nejasným vlastnictvím dodavatelů veřejných zakázek, mohli tak učinit v samostatném návrhu. Takto v lepším případě zbrzdili dobře napsanou novelu o další měsíce, v horším případě ji torpédovali,“ říká ekonom Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie, člen odborné skupiny k anonymnímu vlastnictví při Rekonstrukci státu.

„Zrušením akcií na majitele by odpadla nejjednodušší forma utajení vlastnictví, kterou používá celá polovina z 25 tisíc českých akciovek. Zůstává sice možnost utajit fyzické příjemce peněz přes různé kyperské firmy, ale transakční náklady na utajení jsou zde vyšší. Obáváme se, že Senát v čele se senátory Bárkem a Víchou jen zopakuje dobře známý postup: zákon se označí za málo komplexní a na poslední chvíli se doplní něčím velmi sporným. Vrací se tak znovu do hry a nikdo nemůže zaručit, že v parlamentu znovu získá dostatečnou podporu,“ říká právník Martin Fadrný z Ekologického právního servisu, člen odborné skupiny k anonymnímu vlastnictví při Rekonstrukci státu.

„Pozměňovací návrh senátorů s největší pravděpodobností není v souladu s evropským právem. Může se opakovat scénář z roku 2010, kdy se ukázalo, že novela zákona o veřejných zakázkách, podle které akciové společnosti musely mít akcie na jméno, aby se mohly ucházet o veřejnou zakázku, byla vyhodnocena jako diskriminační z hlediska evropského práva. Návrh otevírá dva další zákony a není prodiskutován s poslanci, takže v parlamentu na něm sotva bude shoda,“ říká analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny, člen odborné skupiny k anonymnímu vlastnictví při Rekonstrukci státu.

„Pokud nebude přijat pozměňovací návrh a někdo z poslanců napodruhé odmítne podpořit původní znění s tím, že neřeší vše, je to jasná výmluva. Rekonstrukce státu bude o takových poslancích informovat,“ dodává Konieczny.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz