Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dva poslanci a zdiskreditovaný inspektor prosazují zrušení veřejné kontroly rozhodování

5. 4. 2012 - PRAHA [Zelený kruh/NESEHNUTÍ/Arnika]

Poslanecké výbory projednávaly vládní novelu stavebního zákona. Poslanci Sivera a Urban navrhli vyloučit veřejnost z rozhodování o většině stavebních projektů s dopadem na životní prostředí. Návrh na zrušení veřejné kontroly předložil také Milan Teigiser, který nezákonně certifikoval Bauhaus v Brně-Ivanovicích a mrakodrap na Pankráci. Ten navíc požaduje ponechat v zákoně díry umožňující bez kontroly veřejnosti i úřadů vydávat certifikáty na problematické stavby. S návrhy poslanců a inspektora nesouhlasí Ministerstvo pro místní rozvoj. Ekologické organizace považují veřejnou kontrolu povolování staveb za jeden z významných protikorupčních nástrojů a vyzývají poslance a poslankyně, aby ji naopak posílili.

Podle poslanců Sivery (ODS) a Urbana (ČSSD) by občané nadále směli připomínkovat pouze vliv projektů na vzhled krajiny či veřejnou zeleň, nikoliv už vliv továren či dálnic na zdraví a kvalitu života lidí. Oba poslanci navrhují vyloučit veřejnost z většiny rozhodování novelizací zákona o ochraně přírody a krajiny. Ten ale věcně nesouvisí s projednávaným vládním návrhem novely stavebního zákona. Jde tedy o tzv. legislativní přílepek, o němž by podle Ústavního soudu poslanci vůbec neměli hlasovat. Ministerstvo pro místní rozvoj vyslovilo s návrhy poslanců Sivery a Urbana nesouhlas. Poslanci Sivera a Urban podobně útočili na ekologické zákony i v minulosti.

Návrh na vyloučení veřejnosti ze všech stavebních řízení předložila také Českomoravská asociace autorizovaných inspektorů (ČAAI), organizace sdružující menšinu (asi kolem třiceti) autorizovaných inspektorů. Zároveň navrhuje, aby jimi vydané povolení přestalo mít charakter správního rozhodnutí a nikdo se tak vůči němu nemohl odvolat. Ruší i další řešení děr v zákoně, které vláda připravila mj. na základě žádosti ombudsmana.

Spoluautorem návrhu ČAAI je Milan Teigiser, který vydal certifikát na kontroverzní stavby Bauhausu v Brně-Ivanovicích, bytového komplexu v Brně-Líšni či výškové budovy na pražském Pankráci. Podobnou taktiku uplatnil Teigiser i v jiných případech. Využil totiž chyby ve stavebním zákoně, který nestanovuje kontrolu úřadů a veřejnosti nad vydáváním certifikátů ani sankce za porušení předpisů. Nezákonné jednání inspektora Teigisera konstatovalo při svém šetření i ministerstvo pro místní rozvoj. Podle informací České televize ministerstvo dokonce zahájilo správní řízení a hodlá Teigiserovi odebrat autorizaci.

Ekologické organizace žádají poslance a poslankyně, aby pozměňovací návrh odmítli a naopak posílili veřejnou kontrolu stavebních projektů. Účast veřejnosti totiž vede k omezení vlivu staveb na životní prostředí a k prevenci korupčního jednání. Jeden příklad za všechny: rozšíření průmyslového podniku na zpracování dřevotřísky Kronospan v Jihlavě. Do posuzování stavby nové kotelny se zapojila čtyři sdružení, protože už dnes je podnik významným znečišťovatelem ovzduší ve městě. Do stavebního povolení byly zpracovány připomínky veřejnosti, která prosadila systém sledování kvality ovzduší, jenž je dnes vzorem pro další města.

„Účast veřejnosti v rozhodování patří k demokratickým samozřejmostem, pomáhá otevřenému rozhodování a brání korupci. Politici jako pánové Sivera a Urban a podnikavci jako pan Teigiser usilují o opak. Věřím ale, že většina zákonodárců, podpoří naopak vládní návrh,“ doplňuje Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.

„Institut autorizovaných inspektorů má především usnadnit provádění drobných staveb, například rodinných domů, nikoliv vycházet vstříc stavebním lobbistům a osekávat podmínky pro významné stavby. Příklad z Pankráce a další ukazují jeho přímé důsledky pro ochranu životního prostředí a demokratické principy,“ řekla mluvčí Arniky Zora Kasiková.

„Návrh je neuvěřitelný. Popírá rozsudky českých soudů a chce z autorizovaných inspektorů udělat nikým nekontrolované soukromé 'úředníky' bez možnosti odvolání či soudního přezkumu jejich rozhodnutí. Případy podle vzoru brněnského Bauhausu – tedy obejití stavebního řízení a realizace stavby v rozporu s limity územního plánu – by tak nadále hrozily kdekoliv a kdykoliv," komentuje materiál Jiří Koželouh z Nezávislého sociálně ekologického hnutí - NESEHNUTÍ.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz