Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Co přinese zdravotnická reforma – přehledně na webu Férové nemocnice

29. 3. 2012 - PRAHA [Econnect/LLP]

V neděli 1. dubna 2012 vstoupí v účinnost zdravotnická reforma, která podstatným způsobem mění některé oblasti práv pacientů. Liga lidských práv při této příležitosti provedla kompletní aktualizaci obsahu internetových stránek projektu Férová nemocnice. Návštěvníci stránek zde najdou přehledný seznam hlavních změn ve zdravotnických zákonech a ucelené informace o právech pacientů. Liga také vydala desatero významných novinek v právech pacientů.

„Konečně jde o ucelenou právní úpravu, která nahrazuje nesčetněkrát novelizovaný zákon o péči o zdraví lidu z roku 1966. Na druhou stranu má ale i svá negativa. Obsahuje nejednoznačná ustanovení, která mohou být zneužita v neprospěch pacientů,“ říká ke zdravotní reformě Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která se na tvorbě a připomínkování zákonů podílela.

Zdravotnická reforma v praxi přinese pacientům a rodičům větší respektování jejich soukromého a rodinného života. Zdravotníci již například nebudou moci omezovat nepřetržitý kontakt rodičů a dětí, ani vyžadovat peníze za doprovod rodičky u porodu. Nově jsou upraveny podmínky pro platné sepsání tzv. dříve vyslovených přání, i když jsou příliš svazující. Nová úprava také značněomezuje možnost nezletilého samostatně vyslovit souhlas s léčbou, je nejednoznačná
a vyžadujepo lékařích nadměrné „papírování“, což se setkalo s odporem lékařské i právnické veřejnosti i voláním po okamžité novelizaci.

Aktuální informace a přehled hlavních změn budou na stránkách www.ferovanemocnice.cz dostupné od neděle 1. dubna. Cílem projektu Férová nemocnice je poskytovat srozumitelné a ucelené informace o právech pacientů a medicínském právu. Naši dobrovolníci na nich každoročně zodpoví více než čtyři stovky dotazů. V minulém roce jsme zaregistrovali 118.000 individuálních návštěv webu.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz