Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Spalovna odpadů v Chotíkově by měla dostat červenou

25. 1. 2012 - PRAHA [Econnect]

Úroveň posudku vlivu na životní prostředí (EIA) pro plánovanou spalovnu v Chotíkově považuje Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) za překvapivě špatnou, a proto na dnešním veřejném projednání navrhne vydání negativního stanoviska k záměru. Autor posudku se nezabýval významnými vlivy, ignoroval připomínky veřejnosti žádající posouzení variant s ekologicky vhodnějšími metodami nakládání s odpady a dokonce zpochybnil základní principy odpadové politiky v České republice a v Evropské unii.

„Na dnešním veřejném projednání vyzveme Krajský úřad Plzeňského kraje, aby v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí vydal nesouhlasné stanovisko se záměrem svážet ze širokého okolí do Chotíkova u Plzně sto tisíc tun odpadů ročně. Autor posudku Vladimír Lapčík řádně nevypořádal připomínky veřejnosti vznesené k předložené dokumentaci a neřešil ani tak základní a tak významné problémy jako je osud desetitisíců tun popela a toxického popílku, které by spalovna měla vyprodukovat během svého provozu,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Ze naprosto nepřijatelné považuji skutečnost, že pan Lapčík místo nezávislého objektivního posouzení zpracoval jednostrannou obhajobu předloženého záměru. Šokovala mne skutečnost, že v propagandě ve prospěch projektu neváhal zajít dokonce tak daleko, že zpochybnil základní principy nakládání s odpady zakotvené v evropské i české legislativě – závaznou hierarchii způsobů nakládání s odpady."

V Plzeňském kraji (ale i v dalších regionech České republiky) se dnes recykluje 2x až 3x menší podíl komunálních odpadů než např. v Německu, Rakousku, Holandsku (přes 60%) nebo Vlámsku (přes 72%).

„Město Plzeň a Plzeňský kraj by se měl inspirovat vyspělými evropskými regiony a zeměmi, které upřednostňují levnější a ekologičtější technologie recyklace a kompostování odpadů. Ty navíc umožňují vytvořit v regionu mnohem více pracovních míst. Podle závazné hierarchie nakládání s odpady by ve spalovnách měl končit jen odpad jinak nevyužitelný,“ upozornil MUDr. Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal „Spalování odpadů je nevýhodné také ekonomicky. Ministerstvo životního prostředí ale bohužel podlehlo tlaku lobbistů a nabízí z evropských fondů miliardové perverzní dotace na stavbu spaloven odpadů místo systémové podpory prevence vzniku odpadů, jejich separace a recyklace.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz