Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Architekti oblékli budovy 15. ročníku MFDF Jihlava do večerních šatů

27. 10. 2011 - JIHLAVA [Econnect]

V úterý 25. října 2011 zahájený Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava je největší a nejrespektovanější akcí svého druhu ve střední a východní Evropě. Pravděpodobně je zároveň jediným filmovým festivalem, který se snaží každému ročníku vdechnout originální architektonickou podobu, která by konzistentní koncepcí dokázala sjednotit dočasně zbudované prostory festivalových center i jejich tvář inzerující přítomnost festivalu ve městě. Přes veškeré stále se prohlubující finanční problémy, se kterými se musí festival, ostatně jako veškerá nekomerční kultura, potýkat, se o to architekti festivalu Josef Čančík a Vít Šimek pokusili i letos, kdy festival slaví už 15. narozeniny.

Slavnostní atmosféru (ať už jde o slávu narozeninovou, či „večírek na Titaniku“ v jehož duchu se nesl zahajovací večer a jež metaforicky vznáší otázku, zda se společnost nenachází už v okamžiku po nárazu ledovce, kdy si ale ještě plně neuvědomuje - až na nemnoho jedinců - nezadržitelnost katastrofy) podpořili ošacením festivalových center. Pět budov, v nichž se festival odehrává, bylo oblečeno do „večerních šatů“. Pro každou z nich byla „střižena“ látka s jiným dekorem. Největší róbu dostalo DKO (kulturní dům se dvěma velkými festivalovými kinosály). O málo menší jsou šaty pro festivalové centrum v renesanční budově Oblastní galerie Vysočiny a také pro menší budovu galerie na Masarykově nám., která hostí výstavu nejkrásnějších festivalových plakátů z celého světa. Závoje dostala také menší festivalová kina Dukla a Diod. Bonusem pro Jihlavu je také decentní závoj, do něhož byl tajemně zahalen tamější (ne)slavný Prior.

Pro jihlavské občany méně výrazné, ale pro festival neméně významné jsou veškeré dočasně budované interiéry: Festivalová kavárna v prostorách šatny DKO a především prostory hlavního festivalového centra v budově OGV. V něm se nachází krom další festivalové kavárny především veškerý servis pro diváky (akreditace, dispečink ubytování apod.) a „INDUSTRY“, jakási VIP zóna pro filmové profesionály, kterých každoročně na festival přijíždí na půl tisíce. V INDUSTRY se o ně stará Guest Service, o novináře Press Centre a konečně o producenty, dramaturgy televizí, filmové distributory, kteří přijeli na festival především nakoupit nové zajímavé filmy pečuje East Silver, který jim v příjemném prostředí umožní u desítek pracovních stanic vybírat ze stovek filmů. Řešení pultů dominujících všem servisním oddělením jsou souhlasně v duchu exteriérů slavnostně přioděny do závojů.

V interiérech se také decentně objevují echa barevnosti a dekoru festivalového ošacení. Vše je podtrženo typografií stencilového písma. Výjimečné postavení má organická stavba tvořená tisícovkou „message boxů“, v podstatě poštovních schránek, které využívají festivaloví hosté. Efekt velkého počtu stavebních prvků umožnil vytvořit jakousi jeskyni, která vrostla do jedné menší výstavní místnosti galerie a tvoří část Guest servisu. MFDF Jihlava vyvrcholí v sobotu (29. 10.) večer předáním cen během slavnostního zakončení. Poté bohužel festivalová architektura zmizí a nezůstane po ní nic jiného než, doufejme, silné vzpomínky na slavnostní atmosféru 15. MFDF Jihlava.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz