Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Farmářské trhy - móda nebo návrat k tradici?

1. 8. 2011 - PRAHA [Econnect]

V minulém roce se začal do českých měst vracet fenomén prodeje potravin na trzích, jinde na světě zcela běžná cesta nakupování od regionálních producentů. Proč tolik lidí navštěvuje farmářské trhy? Kvůli kvalitě a čerstvým potravinám nebo chtějí podpořit lokální zemědělce? Na tyto a další otázky se pokusila najít odpovědi výzkumná agentura Aspectio ve svém šetření.

Kdo nakupuje na trzích?

V současné době je pojem „farmářské trhy“ srozumitelný 74% dospělé české populace, méně je tento pojem známý mužům (69%), což může být vysvětleno přetrvávajícím vyšším zájmem žen o nákup potravin a vaření.

Farmářské trhy navštěvuje více lidí s vyšším dokončeným vzděláním. Nakupujících bez maturity, kteří nakupují na trzích alespoň příležitostně, je 23% v porovnání se 42% lidí s vysokoškolským titulem. „To ukazuje na větší zájem lidí s vyšším vzděláním o zdravý životní styl“, řekla Lucie Vrbíková socioložka agentury Aspectio.

Proč tolik lidí navštěvuje trhy?

Nejsilnějším důvodem, proč lidé navštěvují farmářské trhy, je snaha podporovat lokální farmáře, s tímto důvodem zcela souhlasilo 78% nakupujících na trzích. Druhý nejčastější důvod je pocit, že na trhu lze získat čerstvější a chutnější potraviny, kdy zcela souhlasila polovina respondentů. Necelá třetina respondentů považuje farmářské trhy pouze za krátkodobou módní záležitost (více mladí lidé do 25 let). Spíše jako návrat k tradici to cítí téměř 75% dotázaných. Pro více než pětinu lidí je návštěva trhu kromě nakupování také společenskou událostí, příležitostí setkat se známými a sousedy.

Proč někteří lidé farmářské trhy nenavštěvují?

Nejsilnějším důvodem proč lidé nenavštěvují farmářské trhy je jejich omezená přístupnost (trhy nemají v dostupné vzdálenosti nebo jim nevyhovují termíny konání). Celkově 77% respondentů nenakupujících na farmářských trzích zcela souhlasilo s výrokem „Je pro mě snazší obstarat si zboží v supermarketu“. Pouze minimum lidí (13%) se obává nedodržování hygienických pravidel na farmářských trzích.

Výzkum se také zabýval představami respondentů o kvalitě potravin na farmářských trzích. Více než pětina dotázaných se mylně domnívá, že potraviny na farmářských trzích jsou výhradně v tzv. biokvalitě. Pouze polovina respondentů správně uvádí, že nejsou (Definice a Kodex farmářských trhů byly zveřejněny Ministerstvem zemědělství ČR). Nejméně představě o biokvalitě produktů podlehli respondenti, kteří sice trhy znají, ale nenavštěvují je, což může být jeden z důvodů, proč trhy nenavštěvují.

Typickým příležitostným nakupujícím na farmářském trhu je žena z rodiny s vyššími příjmy ve věku kolem 30 let s vysokoškolským vzděláním.

Farmářské trhy se během jednoho roku staly pojmem srozumitelným 74% české dospělé populace a alespoň příležitostně je navštěvuje asi třetina respondentů. Hlavní důvodem proč lidé nakupují na farmářských trzích je, že chtějí podporovat místní zemědělce a jsou přesvědčeni, že zde nakoupí kvalitnější a čerstvější potraviny. Naopak lidem, kteří trhy nenavštěvují, vadí omezená dostupnost.

Metodika

Průzkum společnosti Aspectio proběhl ve dnech 22. a 23. června 2011 prostřednictvím telefonických rozhovorů. Dotázáno bylo 304 respondentů ve věku 18 let a více.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz