Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Calla: Francie staví svůj Temelín

22. 7. 2011 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Econnect/Calla]

Náklady na výstavbu nové jaderné elektrárny typu EPR (evropský tlakovodní reaktor) ve francouzském Flamanville se vyšplhají až na 6 miliard euro (přibližně 147 miliard korun), tedy téměř na dvojnásobek původně plánované částky. Stavba reaktoru se protáhne o čtyři roky. Místo původního spuštění v roce 2012 má elektrárna začít dodávat elektřinu až v roce 2016. Vyplývá to z včerejšího prohlášení investora projektu elektrárenské společnosti EDF. O dvou reaktorech typu EPR od francouzské společnosti Areva uvažuje rovněž ČEZ pro nový zdroj v Temelíně.

Se stejnými problémy se potýká i výstavba tohoto typu reaktoru ve finském Olkiluoto. Náklady na stavbu se také blíží dvojnásobku původní částky (z původních 3 miliard euro vzrostla cena na 5,6 miliard euro). Reaktor měl být spuštěn v roce 2009, v současné době Areva uvádí jako termín konec roku 2012. Reaktory EPR tak rozhodně neplní předpoklad, že se jadernému průmyslu díky reaktorům třetí generace podaří snížit investiční náklady a dobu výstavby, ba právě naopak.

Problémy francouzské atomové energetiky mohou také souviset s plánem tamní vlády nechat si propočítat možnosti snížení podílu jaderné elektřiny ze 74 % na 50 % i variantu úplného zastavení nukleární energie od roku 2050.

„Důvodem, proč se v Evropě či v USA nestaví skoro žádné atomové reaktory, není jen riziko havárie, nýbrž především náklady na stavbu. Jaderné elektrárny jsou extrémně drahé a investoři o ně nemají zájem. Právě ekonomika drtí řadu jaderných projektů, proto by katastrofální zkušenost francouzského státního podniku měla varovat i české politik,“ říká Martin Sedlák, odborný konzultant sdružení Calla.

Edvard Sequens ze sdružení Calla k tomu dodává: „K osvobození české energetiky od dovozu paliv a vysokého množství emisí jsou potřeba zcela jiné kroky: vylepšení energetické efektivity průmyslu, úspory energie v budovách a také stabilní růst využívání domácích obnovitelných zdrojů. Příležitosti zelené energetiky jsou obrovské i v Česku. Jen obnovitelná energie může výhledově pokrýt téměř dvě třetiny domácí spotřeby.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz